Witam, mam stwierdzone zaburzenia lęku napadowego. Na początku zostało mi przepisane escitalopram ac

2 odpowiedzi
Witam, mam stwierdzone zaburzenia lęku napadowego. Na początku zostało mi przepisane escitalopram activis 10mg na dobę na ten moment biore dawke maksymalna czyli 20mg. Przez pierwsze 3 tygodnie bralam clonazepam 2mg w razie potrzeby 4mg przez pierwszy tydzień brałam 4mg później 2mg. Przed było ze mna bardzo źle, ataki paniki 4-6 razy dziennie do tego liczne objawy somatyczne głównie kłucie w klatce piersiowej, uczucie wbijania igieł w jamie ustnej, zaciśnięte gardło bardzo dużo było tych objawów ciągnęło się to 3 miesiące największa intensywność była właśnie w ostatnim. Z moim psychiatra nie mogłam się dogadać cały czas mówił mi ze mam poszukać sobie psychiatrę gdzieś bliżej siebie i zakończył moje leczenie zostawiając mnie sama. Nie wiedziałam co robić wiec postanowiłam odstawić clonazepam na własna rękę przez tydzień zmniejszałam dawki z 2mg aktualnie jestem na 0,5 czuje się dość dobrze ale boje się ze jak z niego zejdę to wszystko mi wróci. Nie wiem czy robiłam dobrze dopiero szukam nowego psychiatry ciężko się gdziekolwiek dostać czy escitalopram zacznie już działać? Dodam ze chodzę na psychoterapię i czuje się lepiej ale nadal mam lęk przed atakami paniki.
Dokonała Pani właściwego wyboru odstawiając Clonazepam. Po tak długim okresie stosowania escitalopramu jest Pani zabezpieczona przed silnym atakiem paniki. Jest taka możliwość , że lęk w dużo mniejszym nasileniu pojawi się (również jako objaw abstynencyjny po całkowitym odstawieniu clonazepamu) ale psychoterapia (najlepsza CBT) powinna dać sposoby radzenia sobie z nim. Zachęcam do powtarzania sobie: Nie bój się bać.

Dzień dobry W zaburzeniu lękowym z napadami lęku panicznego na poprawę stanu psychicznego czyli ustąpienie bądź redukcję nasilenia i częstości występowania napadów lęku zazwyczaj trzeba czekać około 6-12 tygodni od włączenia leków . W okresie oczekiwania na ich działanie przejściowo włącza się do leczenia leki z grupy benzodiazepin , które po uzyskaniu poprawy stanu psychicznego wycofuje się . W związku z powyższym jeżeli stosuje Pani escitalopram 3 miesiące to powinien on przynieść poprawę stanu psychicznego i pozwolić na odstawienie clonazepanu . Jeżeli objawy nawrócą to należy skonsultować się z psychiatrą.
Pozdrawiam
Magdalena Skał-Mydłowska