Witam! Mam pytanie ,na które miałem trudność znalezienia odpowiedzi w literaturze naukowej. Wiadomo,

1 odpowiedzi
Witam! Mam pytanie ,na które miałem trudność znalezienia odpowiedzi w literaturze naukowej. Wiadomo,że wstrzemięźliwość seksualna źle wpływa na ruchliość i budowę plemników (stres oksydacyjny). Po jakim czasie po abstynencji seksualnej parametry nasienia wracją do normy przy regularnych stosunkach seksualnych? Pytam bo chciałem zachować kilkumiesięczną czystośc przedmałżeńską i jestem ciekawy jaki miało by to wpływ na jakość nasienia i czy w ogóle czystość jest zdrowa dla organizmu i płodności.
- fizjologicznie i ewolucyjnie seks powinien byc co 5-7 dni ( kryterium maksymalizacji ilosci nasienia )
- reszta jest Pana wyborem - zależne od duchowosci i celów życiowych.
ale prosze pamietać ze seks słuzy podtrzymaniou relacji - zapłodnienie jest na dalszym miejscu. obecnie przeciętna Polka ma 1,3 dziecka - czyli potrzeba 1,3 stosunku w życiu a jaka jest proporcja: np co 2 dni czyli 180 w roku x ilośc lat aktywnych np 60 razem 10800 stosunków w życiu mężczyzny. poczytać o psychologii ewolucyjnej.

pzdr artur mazur kalisz;-)

pozwalam sobie także zamieścić ciekawy post:

nietrzymanie moczu w ciąży i w okresie poporodowym

Chcesz mieć ciągłość wiedzy o czym rozmawiamy – sięgnij do początku…
Najczęściej zgłaszane problemy przez pacjentki.
O kolejności ich omawiania zadecydowała ilość zgłoszeń tego problemu przez osoby lajkujące.
Zaburzenia trzymania moczu w ciąży i w okresie poporodowym.
Nietrzymanie moczu w ciąży może zaskoczyć kobietę. Nasila się znacznie w 3 trymestrze, ale może towarzyszyć już od 1 trymestru.
Przyczyny:
Popuszczanie - nietrzymanie moczu: wzrasta dobowa objętość moczu – nerki pracują za dwie osoby (a bywa i więcej nowych istnień) – sikamy częściej i więcej… W 3. trymestrze kobiety oddają mocz znacznie częściej, ale w małych porcjach. Związane to jest z uciskiem ciężarnej macicy na pęcherz moczowy – co uruchamia mikcję. U ciężarnych znacznie zwiększa się napór na mięśnie podtrzymujące narządy miednicy mniejszej i zamykające miednicę kostną od dołu – doprowadzając je do znacznego rozciągnięcia co skutkuje nietrzymaniem moczu już na wczesnym etapie ciąży. W końcu ciąży dodatkowo rozciągnięte mięśnie dna miednicy stają się coraz mniej spoiste – następuje ich „uwodnienie” co ułatwia przeciśnięcie się płodu na zewnątrz w akcie porodu. Szwankuje system zaciskania rozciągniętych zwieraczy – robi się mokro! Nie bez znaczenia są gwałtowne i silne ruchy dziecka „atakujące” pęcherz moczowy – podnosząc w nim ciśnienie i zwiększając parcie.

Stabilizująca się po porodzie gospodarka hormonalna oraz powracające do normy rozciągnięte mięśnie dna miednicy sprawiają jednak, że objawy nietrzymania moczu najczęściej ustępują po kilku tygodniach bądź miesiącach.
Postępowanie:
• Potrzeba oddania moczu – realizować natychmiast.
• Pić tyle samo płynów – nie ograniczać!!! – dieta w ciąży będzie tematem najbliższego z postów.
• Zdrowa dieta: stolec zalegający w jelitach także odpowiada za uciskanie pęcherza, dlatego wskazane jest wprowadzenie lekkostrawnej i bogatej w błonnik diety, która pomoże uniknąć zaparć.
• Dbanie o higienę intymną: nietrzymanie moczu może powodować nie tylko podrażnienia skóry, ale także infekcje – stosowanie ochronnych kremów – wykaz podamy po indywidualnym zgłoszeniu się (krytporeklama – niewskazana).
• Korzystanie ze specjalnych tamponów i/lub pessarów (specjalnie dopasowanych) podpierających opuszczającą się cewkę moczową w trakcie naporu macicy ciężarnej i wysiłku.
Kobiety po porodzie drogami natury (modny teraz sposób ochrony krocza przed pęknięciem i spychanie główki dziecka ku spojeniu łonowemu – mechaniczne uszkodzenie powięzi podpierająch cewkę moczową) są dużo bardziej narażone na nietrzymanie moczu niż te, które nie rodziły lub rodziły droga cięcia cesarskiego. Ten rodzaj uszkodzenia dotyczy także kobiet które nie były w ciąży, co świadczy że mechanizm uszkodzenia jest o złożonej etiologii. Spowodowane jest to znacznym rozciągnięciem mięśni i powięzi dna miednicy, które potrzebują czasu na regenerację a nierzsdko interwencji medycznej w tym chirurgicznej aby dojść do stanu zbliżonego sprzed ciąży. Nietrzymanie moczu w ciąży jak i po jej zakończeniu dotyczy także kobiet rodzących przez cięcie cesarskie ( choć statystycznie rzadziej) – tu przyczyną wydaje się być znaczny ciężar płodu ( dominują wskazania duży płód czy niewspółmierność płodowo-miednicowa)n - skutkuje to bardziej rozciągniętymi strukturami podpiwrającymi.
Nietrzymanie moczu znacznie częściej występują po: wielokrotne porody, poród po terminie, poród z zastosowaniem kroplówki z oksytocyną, w otyłości (zwłaszcza brzusznej), urodzenie dziecka o ciążarze ponad 4 kg, w częstszych zaparciach – nawykowe;
Podobnie jak w przypadku popuszczania moczu w ciąży, po porodzie można zauważyć objawy odpowiadające tak zwanemu wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. To przede wszystkim niekontrolowane oddanie moczu podczas kichania, kaszlu, śmiechu bądź wysiłku fizycznego, na przykład dźwigania. Objawy nietrzymania moczu powinny ustąpić po około trzech miesiącach. W tym czasie zarówno hormony jak i mięśnie dna miednicy wracają do normy. Jeśli jednak popuszczanie moczu nie zmniejsza się, konieczna może być wizyta u lekarza – najlepiej ginekologa bądź urologa, mającego doświadczenie w leczeniu zachowawczym wysiłkowego nietrzymania moczu o komponencie obniżenia narządu rodnego.
Pamiętaj dobrze dobrany i noszony pessar działa cuda!!!! źle dobrany nie działa!!!
Łatwo się zrazić;-)
Nigdy nie ma sytuacji beznadziejnych…
Omówienie każdego przypadku jest indywidualne w trakcie anonimowej rozmowy.
Zapraszamy do przedstawienia problemu związanego z nietrzymaniem moczu lub opuszczeniem narządu rodnego (telefonicznie lub poprzez stronę internetową). Udzielimy tą drogą porady w postępowaniu.
Propaguj tą wiedzę – możesz pomóc wielu kobietom…
Czytaj następny post…
Proponujemy pewne, proste i skuteczne postępowanie w 100% zabezpieczające przed utratą moczu – zanim zdecydujecie się na diagnostykę i leczenie prowadzone przez lekarza…