Witam. Mam pytanie dotyczące węzłów chłonnych. Mój maż robił tomografię i wyszło mu w opisie " Powię

4 odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące węzłów chłonnych. Mój maż robił tomografię i wyszło mu w opisie " Powiększony węzeł chłonny do 14 mm w osi krótkiej w okolicy naczyń głównych w śródbrzuszu na wysokości trzonu kręgu L3 gdzie odchodzą od aorty dodatkowe tętnie obu nerek. " Poza tym rozsiewu nie uwidoczniono.Mój mąż 2 lata temu miał raka jądra. Błagam odpiszcie co to znaczy bo zwariuję.
Witam, faktycznie w tym miejscu znajduje się tzw. węzeł własny jądra - pierwszy węzeł do którego spływa chłonka a węzeł jest ewidentne powiększony. Niemniej nie oznacza to jeszcze nawrotu choroby a tylko wymaga sprawdzenia. Jakiego? Trochę za mało informacji, by na to odpowiedzieć. Już chociażby określenie „rak jądra” jest mało precyzyjne i chyba wprowadza w błąd. Nowotwory jąder są najczęstszymi nowotworami mężczyzn w przedziale wieku 18-35 lat ale dzielą się na nasieniaki (częstsze) i nienasieniaki. Obie grupy różnią się pod względem diagnostyki i leczenia, zaś dość rzadki rak embrionalny jądra należy do nienasieniaków. Więcej informacji mógłbym podać znając więcej szczegółów. Zalecam kontakt z urologiem zajmującym się nowotworami lub (chyba lepiej) z onkologiem zajmującym się nowotworami urologicznymi.

Należy podawać więcej informacji o pacjencie , wiek pacjenta i rodzaj nowotworu ,najbardziej miarodajna będzie opinia urologa , który leczy Pani męża .Może będzie trzeba rozważyć biopsję tego węzła
stanowczo za malo informacji , jeseli tego wezla nie było wczesniejszych badaniach to proponuje biopsja
konieczna kontrola poziomu markerów HCG i AFP; ew LDH;
kontrola narządow klatki piersiowej rtg / KT - przed podjęciem dalszych decyzji
pozdrawiam