Witam, mam pytanie dotyczące uprawiania sportów przy wadzie -7.00 i -7.50. Wada od 2016 roku stoi w

1 odpowiedzi
Witam, mam pytanie dotyczące uprawiania sportów przy wadzie -7.00 i -7.50. Wada od 2016 roku stoi w miejscu (mam 28 lat). Noszę soczewki kontaktowe + okulary i teraz rodzi się pytanie. Czy gra w piłkę na pozycji bramkarza + siłownia bez martwych ciągów i tak dalej - tylko lekkie i średnie ćwiczenia + bieganie i rozciąganie - są możliwe i względnie bezpieczne?

Mam pracę w domu przy komputerze - czasami po 8-10h muszę siedzieć i ślęczeć w kompie - i sport, a w tym przypadku piłka i siłownia to jedyne rozrywki aktywne, które powodują, że nie spędzam całych dni przed ekranem komputera (czy w najgorszych przypadkach w domu 24h na dobę bez wychodzenia :)). I dzięki temu utrzymuję w miarę przyzwoitą sylwetkę.

Zaznaczę też, że od 2016 roku chodzę na siłownię, a od niedawna wróciłem do piłki. Tak też się zgrało, że od momentu, kiedy zaimplementowałem sport do swojego życia, to wada się ustabilizowała. Nie wiem, czy jest to przypadek, czy nie, ale wolę o tym wspomnieć.

Wolałbym się jednak upewnić, czy wszystko jest okej i czy mogę to kontynuować, bo wiem, że siedzenie w domu też nie jest dobre :/. Czy nie odklei mi się siatkówka od tego (jaka jest szansa w procentach, że tak się stanie?)? albo coś innego? Byłby źle, gdybym musiał z tego zrezygnować :/

Tydzień temu byłem u optyka, który przeprowadził badania dna oka i tak dalej i powiedział, że wszystko jest okej (2 razy w tym roku byłem u okulisty). Wolałbym jednak zasięgnąć innych opinii, więc z góry dziękuję za pomoc i wszystkie ewentualne rady!
Ryzyko zależy od stanu obwodu siatkówki, obecności zmian zwyrodnieniowych, ewentualnych otworów. Sama wysokość wady zwiększa proporcjonalnie obecność tych zmian, ale nie jest to regułą. Znaczy to, ze może Pan mieć wyżej wymienioną wadę (-7), a mieć kompletnie zdrowe oko i ryzuko problemu znikome. Oczywiście im wada wyższa tym prawdopodobieństwo zmian wyższe.
Reasumując należy udać się do okulisty na badanie obwodu siatkówki. Co do siłowni to może pan wykonywać opisane ćwiczenia niezależnie od stanu oka. Wysiłek fizyczny nie stanowi ryzyka odwarstwienia siatkówki.
Inna sytuacja jest z piłką nożną. Występujące przy grze wstrząsy, uderzenia piłką w głowę mogą wygenerować problem i tu badanie obwodu było by jak najbardziej wskazane.