Witam, mam pytanie dotyczące mojej mamy, obecnie lat 73, ze zwyrodnieniami kręgosłupa lędźwiowego
1
odpowiedzi
Witam,
mam pytanie dotyczące mojej mamy, obecnie lat 73, ze zwyrodnieniami kręgosłupa lędźwiowego - wielopoziomową dyskopatią, stenozą kanału kręgowego głównie na odc. L2/L3, także w innych poziomach, zdiagnozowaną radikulopatią a ostatnio - na polecenie neurochirurga - po wykonaniu badania EMG obu kończyn dolnych - ze stwierdzoną neuropatią czuciowo - ruchową aksonalną o rozkładzie dystalnym.
Mama odczuwa bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, chociaż te bóle mogą częściowo pochodzić od biodra (koksartroza, mama czeka na alloplastykę biodra prawego z powodu konfliktu udowo-panewkowego) , w czerwcu 2024 r. przeszła małoinwazyjny zabieg odbarczenia stenozy L3/L4 - lewostronna fenestracja over top, przez ok. pół roku dolegliwości bólowe i neurologiczne ( drętwienia, ociężałość nóg, pogorszenie chodu) minęły i wszystko było wręcz idealnie, obecnie od ok. pół roku widzę, że dolegliwości się niestety znów nawróciły - mama chodzi z trudem, przy pomocy kuli łokciowej, chód jest z charakterystycznym szuraniem nogami, nie może długo stać ani iść, czyli - jeśli dobrze znalazłem w Internecie - to tzw. chromanie neurogenne, z trudem wchodzi po schodach, ostatnio był epizod zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych co skończyło się upadkiem i - niestety - złamaniem nogi.
Mam pytanie, czy te wszystkie dolegliwości przemawiają za konieczną operacją kręgosłupa? Osobiście sądzę, że tak.
Ostatni rezonans był z kwietnia 2025 roku, owszem widać poszerzenie stenozy L3/L4 i jej odbarczenie ale niestety są wyszczególnione pozostałe poziomy dyskopatii i stenozy. Poprzedni neurochirurg który mamę operował, podszedł do sprawy z dość dużym optymizmem, obejrzał wynik rezonansu , powiedział, że dolegliwości bólowe w odc. L/S to najpewniej z biodra i nie widział konieczności dalszych operacji, zalecając kontrolę za rok. Z kolei inny ( nazwijmy go dla uproszczenia drugi) neurochirurg po wysłuchaniu skarg mamy zalecił EMG i teraz czekamy na wizytę u niego co zadecyduje.
Czy jakiekolwiek leczenie farmakologiczne, neurologiczne ma szansę na poprawę samopoczucia, złagodzenie dolegliwości mamy?
Czy ewent. operacja polegałaby na kolejnym odbarczeniu stenozy czy może warto byłoby - o czym czytałem - wszczepić stymulator rdzenia kręgowego żeby ulżyć w bólu i dolegliwościach neurologicznych?
Bardzo serdecznie proszę o jakąś odpowiedź, radę, wskazówki . Przepraszam, że tyle pytań zadaję, ale widzę, że bliska mi osoba z dnia na dzień coraz gorzej chodzi, funkcjonuje, nie radzi sobie w codziennych sytuacjach. Nie wspomnę już o np. sprzątaniu czy robieniu zakupów.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
mam pytanie dotyczące mojej mamy, obecnie lat 73, ze zwyrodnieniami kręgosłupa lędźwiowego - wielopoziomową dyskopatią, stenozą kanału kręgowego głównie na odc. L2/L3, także w innych poziomach, zdiagnozowaną radikulopatią a ostatnio - na polecenie neurochirurga - po wykonaniu badania EMG obu kończyn dolnych - ze stwierdzoną neuropatią czuciowo - ruchową aksonalną o rozkładzie dystalnym.
Mama odczuwa bóle w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, chociaż te bóle mogą częściowo pochodzić od biodra (koksartroza, mama czeka na alloplastykę biodra prawego z powodu konfliktu udowo-panewkowego) , w czerwcu 2024 r. przeszła małoinwazyjny zabieg odbarczenia stenozy L3/L4 - lewostronna fenestracja over top, przez ok. pół roku dolegliwości bólowe i neurologiczne ( drętwienia, ociężałość nóg, pogorszenie chodu) minęły i wszystko było wręcz idealnie, obecnie od ok. pół roku widzę, że dolegliwości się niestety znów nawróciły - mama chodzi z trudem, przy pomocy kuli łokciowej, chód jest z charakterystycznym szuraniem nogami, nie może długo stać ani iść, czyli - jeśli dobrze znalazłem w Internecie - to tzw. chromanie neurogenne, z trudem wchodzi po schodach, ostatnio był epizod zaburzenia czucia w obrębie kończyn dolnych co skończyło się upadkiem i - niestety - złamaniem nogi.
Mam pytanie, czy te wszystkie dolegliwości przemawiają za konieczną operacją kręgosłupa? Osobiście sądzę, że tak.
Ostatni rezonans był z kwietnia 2025 roku, owszem widać poszerzenie stenozy L3/L4 i jej odbarczenie ale niestety są wyszczególnione pozostałe poziomy dyskopatii i stenozy. Poprzedni neurochirurg który mamę operował, podszedł do sprawy z dość dużym optymizmem, obejrzał wynik rezonansu , powiedział, że dolegliwości bólowe w odc. L/S to najpewniej z biodra i nie widział konieczności dalszych operacji, zalecając kontrolę za rok. Z kolei inny ( nazwijmy go dla uproszczenia drugi) neurochirurg po wysłuchaniu skarg mamy zalecił EMG i teraz czekamy na wizytę u niego co zadecyduje.
Czy jakiekolwiek leczenie farmakologiczne, neurologiczne ma szansę na poprawę samopoczucia, złagodzenie dolegliwości mamy?
Czy ewent. operacja polegałaby na kolejnym odbarczeniu stenozy czy może warto byłoby - o czym czytałem - wszczepić stymulator rdzenia kręgowego żeby ulżyć w bólu i dolegliwościach neurologicznych?
Bardzo serdecznie proszę o jakąś odpowiedź, radę, wskazówki . Przepraszam, że tyle pytań zadaję, ale widzę, że bliska mi osoba z dnia na dzień coraz gorzej chodzi, funkcjonuje, nie radzi sobie w codziennych sytuacjach. Nie wspomnę już o np. sprzątaniu czy robieniu zakupów.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry
żeby zaplanować leczenie należy zbadać Pacjentkę i skorelować dolegliwości z badaniem MRI odcinka LS. Diagnostykę należałoby poszerzyć o badanie czynnościowe odcinka LS oraz badanie densytometryczne. Jesli chodzi o leczenie to bardziej rozważałbym ponowne odbarczenie vs stabilizacja kręgosłupa. Stymulator przeciwbólowy SCS to ostateczność, jeśli nie ma możliwości leczenia przyczynowego - bo np osteoporoza byłaby przeciwwskazaniem do stabilizacji kręgosłupa.
żeby zaplanować leczenie należy zbadać Pacjentkę i skorelować dolegliwości z badaniem MRI odcinka LS. Diagnostykę należałoby poszerzyć o badanie czynnościowe odcinka LS oraz badanie densytometryczne. Jesli chodzi o leczenie to bardziej rozważałbym ponowne odbarczenie vs stabilizacja kręgosłupa. Stymulator przeciwbólowy SCS to ostateczność, jeśli nie ma możliwości leczenia przyczynowego - bo np osteoporoza byłaby przeciwwskazaniem do stabilizacji kręgosłupa.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podobne pytania
- Dzień dobry mam tętniaka aorty śledziony ok 3cm,mam skierowanie do szpitala ale bardzo boję się zabiegu czy ten zabieg jest bezpieczny, i czy boli, z góry dziękuję za odpowiedź
- Witam mam przepuklinę pępkową 15 mm tuż nad pępkiem czy operacja powinna być z użyciem siatki czy tylko zszycie ? Jeśli z siatką to z jaki rodzaj wybrać ?
- Witam, czy opatrunek tymczasowy na zębie powienien bolec ? Czuje dyskomfort podczas jedzenia Dodam ze mialam go zalozonego dzisiaj, czy ten bol powinien ustąpic ?
- Jaką wytrzymałość ma wypełnienie kompozytowe? Mam plombowane wszystkie zęby trzonowe. Wypełnienia nie są głębokie, ale w większości bardzo rozległe. Obawiam się, że kompozyt zacznie znacznie się wycierać i za kilka lat nabawię się problemów ze zwarciem. Czy przy rozległych plombach można zastosować…
- Witam borykam się z takim problemem. Jakieś chyba 7 dni temu położyłem się do łóżka i chciałem zrobić popołudniową drzemkę po obiedzie. Podczas tego pomyślałem o sytuacji w której przechodzi się od pełnej świadomości do zaśnięcia. Nie mogłem przez to później zasnąć tak jakby myślałem o tym i…
- Dwa miesiące temu miałem wymieniane wypełnienia w prawej górnej 6 i 7. Dentysta jednocześnie usunął stare dość rozległe plomby, założył nowe, a na końcu oba zęby szlifował i dopasowywał w zgryzie. Na wizycie wydawało się wszystko w porządku. Po pewnym czasie zaczęły mnie pobolewać sąsiednie zęby…
- Dzień dobry, lekarz przepisał dla syna 16 lat Sumemed 500 (3 tabletki), aby wyleczyć biegunkę. Były robione wszystkie badania i wyszło z kału, że ma bakterię i komórki drożdży. Leki typu smecta, nifuroksazyd i inne podobne nie pomagają. Dolegliwości są od sierpnia z większym lub mniejszym natężeniem…
- Jak długo mogą odrastać włosy łonowe? Zgoliłem przy kroczu i niestety podrażniłem skórę i boli niemiłosiernie, zostały malutkie włosy i się obawiam ile czasu będzie się to goić. Nie wiem czy moge jakoś "wyłączyć" uczucie swędzenia.
- Witam, podczas stosunku korzystam z prezerwatywy. Podczas zakładania wszystko robię dobrze, prezerwatywa dobrze przylega. Jednak w trakcie stosunku obserwuję to, że mimo że u podstawy penisa trzyma się dobrze, to na końcówce się zsuwa, zwisając parę centymetrów za końcówka penisa. To nie powoduje…
- Jak często mój syn w trwającej diagnostyce do spektrum 2 lata 5 miesięcy powinien korzystać z wizyty u psychologa dziecięcego ?Na jakie zajęcia powinnam go dać on ma opis z poradni psychologiczno -pedagogicznej, że widzą spektrum u niego i z tym opisem udać się muszę do psychiatry po stwierdzenie…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.