Witam mam pytanie do specjalistów dermatologii, otóż mam 22 lata i w styczniu 2018 roku rozpoczęłam

2 odpowiedzi
Mam pytanie do specjalistów dermatologii, otóż mam 22 lata i w styczniu 2018 roku rozpoczęłam kurację izotretynoiną, trwała ona do września 2018 roku. Po odstawieniu leków przez około 6 miesięcy miałam spokój, nie pojawiały się krosty ropne, jedynie małe czerwone plamki (zaledwie kilka). Lecz od lutego mój problem powrócił, może nie w takiej postaci jaka była rok temu, lecz na mojej twarzy obecne są krosty i jest ich coraz więcej. Nie wiem czy jest to nawrót i czy mam udać się do dermatologa? Z tego co wiem po 9 miesięcznej prawidłowej kuracji nie powinny pojawiać się te zmiany, nawet pod wpływem obecnych emocji, miesiączki czy sporadycznym zjedzeniem słodyczy. Lecz może to wynik źle przeprowadzonego leczenia?
Trzeba powtórzyć kurację. Nawroty się zdarzają w 30-40% przypadków, mimo prawidłowej kuracji.

Trzeba by zobaczyć w dokumentacji, czy otrzymała Pani odpowiednią tzw.dawke kumulacyjna. Bo czasem pacjenci biorą długo małe dawki i dawka kumulacyjna jest za mała. Czasem zdarzają się nawroty, ale nie zawsze trzeba wracać do izotretynoiny, można leczyć innymi metodami, bo nawroty są zazwyczaj lagodniejsze.