Witam, Mam problem z trądzikiem zaskórnikowym. Oprócz czarnych zaskórników otwartych, w miejscach

1 odpowiedzi
Witam,
Mam problem z trądzikiem zaskórnikowym.
Oprócz czarnych zaskórników otwartych, w miejscach gdzie skóra jest grubsza (głównie kąty żuchwy) istnieje dużo podskórnych krost, czasem łączących się w duże podskórne, niewyciskalne, guzki. Nie pojawiają się u mnie ropne pryszcze.
Lekarz dermatolog zalecił jedynie regularne chodzenie do gabinetów kosmetycznych i złuszczanie kwasami, które w zasadzie nie pomagają.
Zastanawiam się co mógłbym zrobić więcej, może ma to podłoże w innych nierozpoznanych schorzeniach? Jakie badania w takim razie wykonać? Czy może powinienem udać się do lekarza medycyny estetycznej i umówić jakich drogi zabieg, np. laser (zamiast wiecznie nic nie dającej dermabrazji czy peelingów)? Z problemem zmagam się już wiele lat, Kiedyś pomagał aktualnie niedostępny Atrederm. W chwili obecnej staram się używać Epiduo Forte, który tylko nasila problem, bo zamiast jednej grudki, w posmarowanym miejscu pojawia się ich 10, po następnym posmarowaniu jest jeszcze więcej, wszystkie głęboko pod skóra i nie dające się usunąć mechanicznie. Nie wspominając o wielkim podrażnieniu z wysiękiem treści surowiczej jak przy poparzeniu.

Proszę o pomoc
Patryk, 28 lat
Dzień dobry, szacuje się, że zmiany trądzikowe występują u około 80–100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Ocenia się, że choroba ta dotyczy około 80% młodzieży. W przypadku dziewcząt najwięcej zachorowań odnotowuje się w przedziale od 14. do 17. roku życia, a u chłopców to okres od 16. do 19. roku życia. Jedynie kilkanaście procent chorych wymaga, ze względu na ciężki przebieg schorzenia, ogólnego leczenia farmakologicznego. W tym przypadku rekomenduję wizytę u lekarza specjalisty z zakresu dermatologii. Na badaniu określi on podłoże problemu i jego zaawansowanie. Po przeprowadzenia wywiadu określi odpowiedni sposób leczenia i jeśli będzie to wymagane podejmie współprace z kosmetologiem. Taki sposób działania zagwarantuje najlepsze efekty leczenia. Terapia obejmuje także dobraną indywidulanie pielęgnacje domową. Jeśli będzie to konieczne lekarz dermatolog zaleci wykonanie badań z zakresu innej specjalizacji.
Serdecznie pozdrawiam
Życzę miłego dnia
Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz
Lenartowicz Clinic
Katowice, ul. Zabrska 7/1