Witam.Mam problem tego rodzaju dopadło mnie nietrzymanie moczu w nocy.Lekarz urolog stwierdzil ze to

1 odpowiedzi
Mam problem tego rodzaju dopadło mnie nietrzymanie moczu w nocy.Lekarz urolog stwierdzil ze to zapalenie prostaty.Zlecil wykonanie badan moczu posiew i wszystko wyszlo dobrze nie stwierdzono bakteri.Powiedzial ze chemi nie bedziemy dawac bo nie jest juz najgorzej.myslalem ze bedzie dobrze,ale niestety nietrzymanie moczu w nocy wrocilo.Nie wiem co robic powoli trace nadzieje ze bedzie lepiej i jestem zalamany.Co mozna z tym zrobic?
Pierwsze co trzeba zrobić to określić u Pana rodzaj nietrzymania moczu (wysiłkowe vs z parcia vs z przepełnienia vs mieszane) i stopień jego nasilenia (ilość wkładek higienicznych/pieluchomajtek, optymalnie test podpaskowy).

Wystarczy do tego dzienniczek mikcji i dokładny wywiad, jeśli chcemy być w 100% pewni czy nie ma komponenty mieszanej należy wykonać kompleksowe badanie urodynamiczne.

Każdy z rodzajów nietrzymania ma swoje przyczyny.

W przypadku podejrzenia wysiłkowego nietrzymania moczu należy wykonać cystoskopię czynnościową m. in. z oceną funkcji zwieracza zewnętrznego cewki. Leczeniem jest wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej (AUS).

W przypadku podejrzenia (optymalnie potwierdzenia nadreaktywności fazowej lub terminalnej mięśnia wypieracza w badaniu urodynamicznym) nietrzymania moczu z parcia można włączyć leki antycholinergiczne/beta3-mimetyki tj. np. solifenacynę lub mirabegron. Leki te mają jednak swoje objawy uboczne i zwiększają zaleganie moczu po mikcji.

W przypadku tzw. nietrzymania moczu z przepełnienia (overflow incontinence) należy pochylić się nad przyczyną (BPH, zwężenie cewki, niedoczynność wypieracza itp.). Postępowanie jest ukierunkowane na przyczynę i nie przedłużając wypowiedzi jest bardzo zróżnicowane.

Należy udać się z Pana problemem do urologa.