Witam, Mam następujące pytanie ; Wczoraj byłam u stomatologa, 3 raz z tym samym zębem . Dodam , ze

2 odpowiedzi
Mam następujące pytanie ; Wczoraj byłam u stomatologa, 3 raz z tym samym zębem . Dodam , ze ząb był już kiedyś leczony , jest w nim
plaba. Już jakiś czas temu zaczął mnie bolec poszłam na pierwsza wizytę na której stwierdzono, po wstępnych oględzinach , ze to zwykła nadwrażliwość . Dalej mnie „cmilo” wiec poszłam ponownie do lekarza . Tym razem zdjął plabe i tez stwierdził , ze nic sie tam nie dzieje . Ząb boli jak bolał , wiec wczoraj po raz 3 poszłam do stomatologa . Lekarz ściągnął raz jeszcze plabe, powiedział ze nic tam nie ma i ze mam odsłonięta zedębinę ( chyba jakiś kanalik ) . tym razem jednak założył dodadkowo jakiś opatrunek na 3 miesiące i kazał smarować zęba fluorem przed spaniem. Słyszałam , ze opatrunki zakłada sie przed leczeniem kanałowym , a tutaj niby nie ma pruchnicy tylko nadwrażliwość . Mógłby mi ktoś proszę wyjaśnić co to za leczenie ? Oczywiście bede sie stosować do zaleceń ale biorac pod uwagę ze ząb mnie dzisisj boli jeszcze bardziej niz wczoraj zastanawiam sie czy to na pewno ta nadwrażliwość ? Chciałabym uniknąć leczenia kanałowego , nie rozumiem czemu ząb mnie cały czas “Cmi”, mimo ze jest leczony ( jest to lekki ból , ale raczej pulsujący) i mimo, ze w teorii nie ma tam pruchnicy . Troche mnie to matwi. Może powinnam iść do kolejnego stomatologa ?
Witam. Nie da się postawić trafnej diagnozy czy ocenić postępowania lekarza bez możliwości badania klinicznego zęba i oceny badań dodatkowych. Jeśli ząb boli od kilku dni a zastosowane dotychczas leczenie nie pomaga (wymiana wypełnienia, opatrunek) tym bardziej jeżeli ból nasila się zaleciłabym wizytę u lekarza stomatologa najlepiej specjalisty endodoncji, który wykona pełną diagnostykę w tym wykonanie rtg zęba. Niewykluczone, że ząb będzie jednak wymagał leczenia kanałowego. Pozdrawiam

Opisane postępowanie jest standardowe - my też staramy się uniknąć leczenia kanałowego ;-) Wykluczamy najbardziej prawdopodobną przyczynę bólu, ale to nie znaczy, że trafiliśmy, Założony opatrunek to tzw. leczenie biologiczne - jeśli rozwijające się w zębie zapalenie jest odwracalne, ten opatrunek uruchomi procesy naprawcze i regeneracyjne i być może jeszcze na jakiś czas pozwoli uniknąć leczenia kanałowego. Do wkroczenia z leczeniem kanałowym jednoznacznie upoważnia nas ból samoistny, nie ustaępujący szybko. Jeśli zastosowane leczenie nie przyniesie poprawy, ząb należy leczyć endedontycznie.