Witam. Mam ból kolana. Dostałem skierowanie na RM, Oto wynik: - ACL, PCL, MCL, LCL o typowym sygn

1 odpowiedzi
Witam. Mam ból kolana. Dostałem skierowanie na RM,
Oto wynik: - ACL, PCL, MCL, LCL o typowym sygnale i przebiegu, bez cech uszkodzenia

- łakotka przyśrodkowa typowo położona z niewielkimi zmianami przeciążeniowymi/degeneracyjnymi bez obecności szczeliny pęknięcia

- łąkotka boczna typowego położenia i sygnału, bez cech uszkodzenia

- chrząstka na powierzchni obciążanej kłykci kości udowej i piszczelowej o zachowanej grubości, bez wyraźnego uszkodzenia

- staw rzepkowo-udowy: rzepka typowo położona; chrząstka rzepki oraz chrząstka na powierzchni udowej o zachowanej grubości, bez wyraźnego uszkodzenia

- więzadło właściwe rzepki, troczki rzepki i ścięgno mięśnia czworogłowego o prawidłowym obrazie

- ciało Hoffy prawidłowe

- szczelinowaty wysięk w kaletce brzuchato-półbłoniastej; pozostałe kaletki okołostawowe bez obecności wysięku

- okolica gęsiej stopki i pasmo biodrowo-piszczelowe o prawidłowym obrazie

- kości tworzące staw o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych

- dół podkolanowy wolny.
Czy będzie to można leczyć farmakologicznie czy konieczna będzie artroskopia kolana?
Dzień dobry!
Opisane powyżej zmiany świadczą o występujących w stawie kolanowym wczesnych zmianach zwyrodnieniowych. Dotyczą one łąkotki przyśrodkowej. Spowodowane nimi dolegliwości bólowe świadczą o rozpoczynającym się procesie chorobowym. Zmiany są jednak niewielkie i jest to idealny moment, żeby zacząć leczenie zapobiegające postępowi choroby. Składa się ono głównie z rehabilitacji, ćwiczeń na rowerze, redukcji masy ciała. Można stosować również leki wspomagające chrząstki stawowe doustnie lub dostawowo. Bardzo dobre wyniki daje leczenie autologiczną fibryną bogatopłytkową. Jest to leczenie regeneracyjne, z wykorzystaniem potencjału regeneracji z użyciem czynników z krwi własnej pacjenta.
W takiej sytuacji przeciwwskazane jest leczenia zabiegowe [artroskopia].
Łączę wyrazy szacunku
Dr Paweł Sokołowicz