Witam mam 34 lata i mam cholesterol całkowity 158, nie hdl 97, ldl 78, hdl 58. Proszę o interpretacj

1 odpowiedzi
Witam mam 34 lata i mam cholesterol całkowity 158, nie hdl 97, ldl 78, hdl 58. Proszę o interpretację wyników i czy muszę się przejmować tym nie hdl poniżej 100?
To jest bardzo dobry profil lipidowy. Cholesterol nie-HDL, tak samo jak cholesterol LDL - im niższe, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na miażdżycę, zawał serca, udar mózgu itp. Nie wiem dlaczego ale jest to bardzo częsty błąd w interpretacji wyników - tam jest napisane, że jeżeli ktoś ma niskie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych to powinien mieć cholesterol LDL poniżej 115 a np. jeżeli ma duże ryzyko to wtedy powinien mieć cholesterol LDL poniżej 70 (czyli im wyższe jest to ogólne ryzyko, tym należy dążyć do silniejszego obniżenia cholesterolu; ludzi o większym ryzyku obowiązują bardziej rygorystyczne zalecenia odnośnie do cholesterolu). Tymczasem wielu ludzi rozumie te informacje wydrukowane obok wyników w błędny sposób - że gdy się ma cholesterol LDL poniżej 70 to wtedy ma się wysokie ryzyko zachorowania - tak nie jest. Podsumowując - nie trzeba się przejmować nie-HDL 97 i LDL 78, wręcz przeciwnie, należy się cieszyć, że są niskie (zakładam, że nie jest Pani/Pan osobą o wysokim ryzyku, gdyby tak było, cholesterol LDL powinien być jeszcze trochę niższy, poniżej 70).