Witam, Mam 29 lat i uciazliwy trądzik, lekarz twierdzi, że jedyne jego rozwiazanie to izotek ponie

1 odpowiedzi
Witam,
Mam 29 lat i uciazliwy trądzik, lekarz twierdzi, że jedyne jego rozwiazanie to izotek ponieważ mam przetrwały zapalny trądzik ( 8 lat temu przeszlam już kuracje, pomogło na 2 lata ale trądzik z czasem wrócił).
Niestety nie mogę stosować antykoncepcji hormonalnej (przebyta zakrzepica żylna oraz dysplazja szyjki macicy). Stosowałam duac, po czasie uczuliłam się, aktualnie stosuje differin ale też bardzo podrażnia moja skórę. Mam zmiany zapalne raczej nie ropne, zlokalizowane na policzkach i brodzie, tj bolesne gulki pod skóra, kaszka i zaskórniki. Lekarz na siłę chce przepisać izotek twierdząc, że można po prostu nie współżyć z mężem przez rok i podjąć ryzyko, dla mnie jest to bardzo nieodpowiedzialna postawa. W najbliższych latach planuje zajście w ciążę i obawiam się o skutki stosowania izoteku.
Chciałam zapytać: czy nie ma innych możliwości wyleczenia trądziku, czy warto drugi raz przeprowadzić kuracje? Czy istnieją inne metody antykoncepcji, które nie wpływają na zaburzenia krzepnięcia i ryzyko raka szyjki macicy?
Izotek jest bardzo silnym lekiem i obawiam się czy warto podejmować tak duże ryzyko w mojej sytuacji.
Szanowna Pani,

Nawrót po wcześniejszej terapii izotretinoiną doustną jest wskazaniem do powrotu do tego leczenia. 80% osób odpowiada na pierwszy cykl leczenia, a nawrót (przeważnie w pierwszych 2 latach po zakończeniu leczenia, ale z reguły w pierwszych 6 miesiącach po zakończeniu cyklu) zawsze wiąże się z mniejszym nasileniem objawów niż pierwotna choroba. Izotretinoina jest lekiem o dobrej tolerancji i dobrym profilu bezpieczeństwa (niemal 100% działań niepożądanych ma charakter przemijający), jednak wymaga regularnych kontroli pewnych parametrów laboratoryjnych.

Nie znając szczegółów z wywiadu, trudno mi ocenić czy włączenie leku 8 lat wcześniej było zasadne. Nie jestem również w stanie oszacować ryzyka tła hormonalnego trądziku nie widząc zmian i nie mając informacji o związku z cyklem oraz o regularności cykli miesięcznych. Jeżeli tło trądziku jest hormonalne, skuteczność leczenia izotretinoiną jest niższa.

Pozytywną informacją jest fakt, że 90% osób które są leczone II cyklem izotretinoiny, uzyskuje poprawę.

Zgodnie z regulacjami polskimi, ale i europejskimi i amerykańskimi, skuteczna metoda antykoncepcji jest wymogiem włączenia leku, ponieważ lek niesie ze sobą ryzyko rozwoju wad płodu u dziecka. Z tego względu u kobiet konieczne jest wykonywanie comiesięcznych testów ciążowych podczas leczenia i do 1 miesiąc po jego zakończeniu, kiedy dochodzi do wpłukania się z leku. Jeżeli planuje Pani zajście w ciążę, powrót do izotretinoiny nie wchodzi w grę.

Alternatywą dla izotretinoiny mogłaby być terapia spironolaktonem, ale również ona wymagałaby stosowania antykoncepcji, więc nie jest to rozwiązanie.

Historia zakrzepicy żylnej jest przeciwwskazaniem do powrotu do antykoncepcji hormonalnej. W grę wchodzi tylko antykoncepcja mechaniczna lub abstynencja seksualna, która musi być zadeklarowana podczas podpisywania zgody na leczenie.

Alternatywą dla izotretinoiny byłaby terapia erytromycyną, którą można stosować podczas ciąży, a która miałaby wpływ na zmiany zapalne. Niestety, nie jest to leczenie powodujące trwały efekt, ale może pozwolić na "przeczekanie" okresu ciąży i laktacji, zanim powrót do izotretinoiny byłby możliwy. Jej uzupełnieniem mogłoby być leczenie miejscowe kwasem azelainowym, z uwagi na to że podczas ciąży wolimy unikać miejscowych pochodnych wit. A (chociaż u części z nich nie udowodniono szkodliwego wpływu na płód, ale ze względów etycznych żadna instytucja nie wyrazi zgody na rozpoczęcie badań klinicznych w populacji kobiet ciężarnych).

Powrót do izotretinoiny może nie być złym pomysłem, ale ta decyzja musiałaby być odroczona, by leczenie było bezpieczne dla dziecka.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV