Witam . Mam 28 lat . Silną nerwice . Bezsenność od 1.5 roku . Czy moge brać doraznie xanax ?

8 odpowiedzi
Mam 28 lat . Silną nerwice . Bezsenność od 1.5 roku . Czy moge brać doraznie xanax ?
Xanax jest silnie uzależniającym lekiem dlatego proponuję żeby stacjonarnie skonsultował/a się Pan/Pani z lekarzem psychiatrą, który dopasuje dawkowanie do Pana/Pani stanu i organizmu.

Droga Pani/Drogi Panie,
alprazolam, czyli substancja zawarta w tym leku ma działanie przeciwlękowe i nasenne. Jednak, bardzo proszę o tym pamiętać, jest to lek na receptę i dlatego proszę nie przyjmować go "na własną rękę". Proszę pamiętać, że dla Pani/Pana bezpieczeństwa trzeba najpierw skonsultować się z lekarzem. Proszę też zwrócić uwagę na to, że lekarz może też zalecić inny, być może bardziej wskazany lek. Proszę zatem nie omijać gabinetu. Pozdrawiam, Radosław Krapiec, psycholog
Szanowna Pani,

Xanax należy do grupy leków zwanych benzodiazepiny i aby nie powodować efektu uzależniajacego może być stosowany przez krótki czas. Polecam konsultację z psychiatrą, który dobierze odpowiedni dla Pani lek oraz rekomenduję terapię poznawczo-behawioralną, bowiem farmakoterapia jest wspomagającą formą leczenia a zmiana i ograniczenie objawów może się dokonać podczas procesu terapeutycznego. Efekty terapii są jednak uzależnione od kompetencji terapeuty jak i od motywacji i zaangażowania pacjenta . Pozdrawiam serdecznie, Katarzyna Ładniak-Grońska, AlmaMedic, psycholog, diagnosta kliniczny
Xanax nie rozwiąże Pana problemu. Doraźnie uspokoi Pana na kilka godzin, ale nie pomoże uporać się z nerwicą i przyczynami bezsenności. Dodatkowo jest silnie uzależniający, organizm szybko się do niego przyzwyczaja, więc trzeba zwiększać dawkę. A objawy związane z odstawieniem benzodiazepin są bardzo nieprzyjemne, więc może być tak, że oprócz problemów które już Pan ma będzie Pan miał problem z odstawieniem benzodiazepin. Nie polecam. Na Pana miejscu odwiedzilabym lekarza ogólnego żeby zrobić podstawowe badania, które wykluczylyby fizyczne podłoże Pana problemów. Następnie równolegle wizyta u psychiatry - pomoże dobrać leki, które będą bezpieczniejsze i skuteczniejsze na dłuższą metę niż Xanax oraz u psychologa, psychoterapeuty. Psycholog pomoże Panu określić przyczyny problemu i podjąć decyzję czy wystarczy kilka sesji na których dowie się Pan jak naturalnymi sposobami, przez zmianę trybu życia i nawyków poprawić jakość snu i zmniejszyć stres czy potrzebna jest dłuższa psychoterapia, na której przepracuje Pan swoje trudności i pozna zasoby. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Dzień dobry, w przypadku przyjmowania leków przeciwlękowych najlepiej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który podejdzie do przypadku całościowo. Są leki nowszej generacji od Xanaxu i myślę, że na pewno lekarz weźmie je pod rozwagę. Zaleca się także psychoterapie w celu zmniejszenia objawów lękowych. W tym celu polecam kontakt z psychoterapeutą. Pozdrawiam.
Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Absolutnie nie należy samodzielnie przyjmować leków.

Niezależnie od konsultacji z lekarzem może Pani/Pan skorzystać z usług psychologa/psychoterapeuty. Są metody, które mogą złagodzić stany lekowe, nerwice i bezsenność np. metoda TRE.
Witam. Przyjmowanie leków psychotropowych należy wdrożyć wg zaleceń i po konsultacji z lekarzem psychiatrą. Natomiast same przyjmowania leków w przypadku zaburzenia lękowego może być rozwiązaniem niewystarczajacym. Po ustaniu przyjmowania, bez usunięcia przyczyny zaburzenia objawy mogą powrócić. Porównać to można do sytuacji, gdy boli nas ząb. Możemy brać tabletki przeciwbólowe, ale po zaprzestaniu działania objawy bólowe powrócą. W celu pozbycia się zaburzenia lękowego zaleca się psychoterapię (z lub bez farmakoterapii). Pozdrawiam.
Ordynowanie leków nie leży w kompetencji psychologa, proponuję konsultację u lekarza psychiatry. W zaistniałej sytuacji proponuję pomoc terapeutyczną w redukcji objawów nerwicowych.