Witam, Mam 26 lat, 3 miesiące temu urodziłam dziecko. Od tygodnia wypadają mi włosy dosłownie garśc

6 odpowiedzi
Mam 26 lat, 3 miesiące temu urodziłam dziecko. Od tygodnia wypadają mi włosy dosłownie garściami, czasem budzę się w nocy zlana potem. Dziś zrobiłam morfologię, limfocyty są podwyższone-46%. Nie mogę się dostać do dermatologa. Jak z tym walczyć?
Witam,
Prosze sie nie obawiac gdyz opisywane objawy sa fizjologiczne, a takze wystepuja u wiekszosci kobiet w pierwszych miesiacach po urodzeniu dzieckia. Jest to zwiazane ze zmianami w gospodarce hormonalnej . Zachecam do wykonania u dermatologa badania trichoskopowego celem oceny typu łysienia choc najczesciej jest to łysienie telogenowe.Co do leczenia to duzy wpływ ma czy karmi Pani nadal piersia i jak długo Pani planuje.
Pozdrawiam

Dzień dobry!
Preparat dopuszczony do stosowania u kobiet karmiących piersią z wypadaniem włosów to np Cerstim płyn -preparat stosuje się przez 2 miesiące trzy razy w tygodniu na suchą skórę głowy
Uważam, ze powinna się Pani zgłosić do lekarza rodzinnego, gdyż poty nocne i odchylenia w morfologii powinny być dokładnie ocenione przez lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam
Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pierwsza to faza wzrostu trwająca od 2 do 8 lat. W tej fazie znajduje się 90 proc. włosów, które mamy na głowie. Faza druga, to okres przejściowy, trwający około dwóch tygodni. W tym czasie włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia. Ostatnią fazą cyklu życia włosa jest czas spoczynku mieszka włosowego. Trwa od 2 do 4 miesięcy a w jego końcowym okresie mieszek włosa powiększa się, gdyż zaczyna tworzyć się w nim nowy włos. Wypycha on stary, który wypada.
W okresie ciąży z uwagi na inną gospodarkę hormonalną poziom estrogenów jest podwyższony, przez co mieszki włosowe nie przechodzą w trzecią fazę życia włosa. Włosy nie wypadają, a więc jest ich znacznie więcej. Dwa, trzy miesiące po porodzie zaczyna spadać poziom estrogenu co powoduje gwałtowne przejście większej niż normalnie liczby włosów do fazy trzeciej i zaczynają one wypadać. Wypadną włosy które tego nie zrobiły w czasie ciąży oraz dodatkowo te które przeszły swój okres życia. Stąd wrażenie, że wypadają garściami. Utrata może dotyczyć 20-30% wszystkich włosów. Po pewnym czasie hormony i cykl życia włosa się ustabilizuje i zaczną one odrastać, ale nie będzie ich tyle jak w czasie ciąży. Aby pomóc im w odbudowie proszę jeść pokarmy bogate w żelazo i witaminę B. Końcówki włosów może Pani nacierać olejem ryżowym i oczywiście stosować dobre szampony i odżywki do włosów - proszę spróbować Anaphase. Dodatkowo może brać Pani przez 3 miesiące Anacaps. Proszę się nie stresować całą sytuacją, bo to pogarsza cały stan. Włosy, będą odrastać.
Prawdopodobnie mamy do czynienia z łysieniem telogenowym. Typowo średnio około 6 miesięcy po porodzie dochodzi do wzmożonego wypadania włosów. Jest to stan przejściowy, który minie samoistnie lub podczas wspomagania preparatami ogólnodostęnymi.
Dzień dobry,

Wypadanie włosów po okresie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym związanym ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w trakcie i po okresie ciąży, trwa 6-9 miesięcy. Może wypaść do 20 - 30% włosów. Przede wszystkim proszę się nie stresować sytuacją, stosować urozmaiconą dietę bogatą w mikroelementy, żelazo i witaminy z grupy B. Proszę na spokojnie zaplanować wizytę u dermatologa. Dermatolog wykluczy inne przyczyny wypadania włosów i pomoże odbudować i zregenerować włosy.

pozdrawiam
Marek Laskowski
Wypadanie włosów w okresie poporodowym to proces fizjologiczny. Proszę suplementować wit D oraz np Biotebal przez 3 mc, jeśli problem będzie nadal niepokoił zapraszam na konsultacje.