Witam, mam 21 lat, od roku zmagam się z nerwicą lękową, od 6 miesięcy chodzę na psychoterapię. Miała

5 odpowiedzi
Mam 21 lat, od roku zmagam się z nerwicą lękową, od 6 miesięcy chodzę na psychoterapię. Miałam bardzo różne objawy somatyczne, od kołatania serca, duszności, zawroty głowy, drżenie mięśni, aż do problemów z żołądkiem. Dodam również, że miałam robione różne badania: morfologię, OB, TSH, próby wątrobowe, amylazę, rezonans magnetyczny głowy, USG jamy brzusznej. Miewałam też ataki paniki, ale od pewnego czasu wszystko zaczęło się stabilizować, mogę nawet powiedzieć, że pierwszy raz od wielu miesięcy czułam się naprawdę dobrze. Jednak od jakiegoś czasu, dokładnie od 1,5 tygodnia codziennie mam zawroty głowy, miałam też raz atak paniki, ale jednak najbardziej martwią mnie te zawroty. Czy jest to możliwe, że jest to powrót objawów nerwicy? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Psychoterapia jest procesem który ma prawo powodować chwilowy" regres" w celu przepracowania pewnych treści. Czasem po okresie poprawy objawy mogą na chwilę powrócić. Ważne aby omówiła to Pani z terapeutą. Powrót objawów nie musi powodować powrotu nerwicy.

Psychoterapia to bardzo głęboki proces naruszający dotychczasową strukturę Pani osobowości aby nauczyć się funkcjonowania w bardziej przystosowawczy sposób. Często podczas takiego procesu objawy wracają i nie musi to oznaczać nawrotu choroby, natomiast na pewno jest to oznaka, że Pani pracuje, że zachodzą zmiany. Sześć mięsięcy to okres, kiedy już widać zmiany, ale nie jest to wystarczający czas na wyzdrowienie. Proszę się uzbroić w cierpliwość, objawy omówić ze swoim terapeutą, abyście razem mogli obserwować kierunek dalszych zmian. Pozdrawiam :)
Witam Panią,
Zawrory głowy moga byc oczywiscie przejawem zaburzeń lękowych i w Pani przypadku jest to bardzo prawdopodobne zważywszy liczne wcześniejsze objawy o charakterze somatycznym, gdyby sie jednak utrzymywały dłuzej, warto wykluczyc ich organiczne w podloze w badaniach audiologicznych, oceniajacych stan narzadu rownowagi.
Pozdrawiam serdecznie
Katarzyna Studzińska
najlepiej omówić to ze swoim terapeutą.
Witam. Objawy różnych zaburzeń psychicznych mogą wracać. Żaden psychoterapeuta nie może zagwarantować 100% ozdrowienia. Z częścią tych objawów trzeba nauczyć się żyć, to jak dodatkowy bagaż, który trzeba ze sobą nosić. Ważne, żeby znać teorię i skuteczne techniki radzenia sobie z danymi objawami. Zawroty głowy mogą, ale nie muszą być związane z zaburzeniami lękowymi. Mimo wszystko warto byłoby omówić to z terapeutą. Pozdrawiam