Witam. Mam 19 lat i od paru dni mam dziwne uczucie w głowie niby mnie boli a niby nie jakby się kręc

2 odpowiedzi
Mam 19 lat i od paru dni mam dziwne uczucie w głowie niby mnie boli a niby nie jakby się kręciło ale jednak to co innego i nie ciężko to opisać. Podkreślam że jestem bardzo wrażliwa na różne choroby jeśli boli mnie głowa odrazu wpadam w panikę i myślę że to nowotwór lub tętniak. Gdy o tym pomyśle lęk się nasila robi mi się słabo szybciej bije serce i muszę się uspokojać. Chodzę co pół roku do okulisty ponieważ mam dużą wadę wzroku -5.5 i mam badane dno oka aby sprawdzić czy żadnych zmian w mózgu lub w oku nie ma. Ostatni raz miałam badane w lutym. I jest w porządku ciśnienie też mam idealne. Wiem że nie za każdym bólem stoi nowotwór ale tak strasznie się tego boje i dużo rzeczy sama sobie wmawiam. Jeśli boli mnie głowa to czasem mam nudności ale poza tym żadnych innych objawów po tabletce zwykle przechodzi i normalnie nawet przy tym bólu daje radę funkcjonować. Tak jak powiedziałam czasem występuje to dziwne uczucie w głowie. Teraz jest gorąco zbliża mi się miesiączka i może te bóle od tego. Ale bardzo się boje i cały czas żyje z tym lękiem i mam cały czas te natrętne myśli. Proszę o pomoc co to może być jak mam sobie poradzić zeby nie wpadać w paranoję. ??
Kiedyś próbowano nazwać takie przeżycia "hygeiafrontis" czyli nadmierny lęk o własne zdrowie. To nie paranoja!
Zjawisko takie, najczęściej na podłożu lęku, dezorganizuje życie, jak każde doznania nerwicowe. I jak każde zburzenie nerwicowe, najczęściej ma swoje źródło w dzieciństwie. Ukryte poniżej progu świadomości i dlatego niedostępne dla autorefleksji.
Może też być reakcją na aktualne kłopoty życiowe.
Niejednokrotnie pomocne bywają nieskomplikowane ćwiczenia oddechowe. Np. spróbuj położyć się lub usiądź wygodnie i skup uwagę na swym oddechu - nie oddychaj głęboko, jeno świadomie. Wciągaj powietrze nosem licząc "raz" i wypuszczaj ustami licząc "dwa i trzy". Całą uwagę staraj się skupić na tym, ignorując pojawiając się myśli o niebezpiecznych chorobach jako przyczynie dolegliwości. Czasem to pomaga!
Pozdrawiam

Witam,
proszę koniecznie odwiedzić lekarza neurologa w pierwszej kolejności. Bóle głowy mają mnóstwo przyczyn, od migreny przez boreliozę i inne.
z poważaniem
Magdalena Sochacka