Witam, jestem w siódmym miesiącu ciąży i przy jedzeniu boli mnie cała lewa strona zębów (góra i dół)

1 odpowiedzi
Witam, jestem w siódmym miesiącu ciąży i przy jedzeniu boli mnie cała lewa strona zębów (góra i dół), staram się jeść tylko prawą stroną. Mój stomatolog przy wnikliwym przeglądzie niczego nie znalazł do leczenia. Ubytki zazwyczaj mam bardzo płytkie i nigdy nie miałam kanałowego leczenia. Przy nadmuchu górnych zębów między piątym, a szóstym zębem odczułam nadwrażliwość i wskazywałam lekarzowi, że to tam może być źródło bólu. Jednak bez zdjęcia rtg nic nie widać, a trochę do porodu mi jeszcze zostało. Ból występuje praktycznie codziennie podczas jedzenia co strasznie utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Dostałam płukankę Corsodyl i płyn na dziąsła Dento sept A - przynosi ulgę po 30 minutach do następnego jedzenia... Ból przypomina silną nadwrażliwość i w moment boli aż cała lewa strona szczęki.. Co mogę zrobić w obecnej sytuacji bez zdjęcia rtg? Jestem gotowa na rozwiercanie każdego zęba kolejno, byle to się skończyło.. Proszę o pomoc.
Szanowna Pani,
ciąża jest szczególnym okresem, podczas którego dochodzi do „burzy” hormonalnej. Na skutek wyrzutu hormonów dochodzi także do zmian w obrębie jamy ustnej. Stosunkowo częstym objawem tych zmian jest pojawienie się przerostów dziąseł w postaci tzw. guzów ciążowych.
Choć zwykle są one niebolesne, u niektórych pacjentek (zwłaszcza w przypadku nadkażenia bakteryjnego) mogą silnie reagować na zmiany temperatury, dotyk i nagryzanie. Czy zauważyła Pani, żeby dziąsła krwawiły podczas szczotkowania?
W przypadku takiego stanu zapalnego należy przyłożyć ogromną wagę do higieny jamy ustnej. Niezbędne jest nitkowanie zębów, szczotkowanie po każdym posiłku z użyciem pasty do zębów na podrażnione dziąsła (np. Meridol, Lacalut Active, Paradontax, Elgydium) i stosowanie płukanek z chlorheksydyną (np. Corsodyl, Eludril Classic, Paroex, PerioKin) - nie dłużej niż 14 dni.
Jeśli dolegliwości bólowe będą się utrzymywać lub nasilać pomimo rygorystycznej higieny jamy ustnej, należy odwiedzić lekarza stomatologa.
Jeśli jest niezbędne wykonanie punktowego zdjęcia rentgenowskiego, bezpiecznie można je wykonać już od 13 tygodnia ciąży.