Jestem mamą prawie trzyletniego chłopca z autyzmem. W czasie ciąży miałam sporego krwiaka ( ciąża nie do utrzymania- tak mówili lekarze) brałam leki na podtrzymanie i krwiak szczęśliwe się wchłonął. Miałem też bardzo dużo stresu w tym czasie z innych powodów. U mnie i u męża w rodzinie nigdy nie było takiej choroby jak autyzm. Rok po urodzeniu syna dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy. Z mężem bardzo chcielibyśmy mieć drugie dziecko lecz boimy się powtórki z rozrywki. I tu moje pytanie. W naszym przypadku jakie jest ryzyko, że drugie dziecko będzie takie samo?
mgr Joanna Jakubik
mgr Joanna Jakubik
Logopeda, Terapeuta
Szczecin
Witam serdecznie. Niestety z tego co Pani pisze poprzednia ciąża była niezwykle stresogenna. Nie ma jednoznacznej przyczyny autyzmu. Zdecydowanie krwiak i stres przyczyniły się do takiego stanu. Dlatego jeśli stan zdrowotny jest ustabilizowany, sytuacja psychiczna ( ma ogomne!!! znaczenie w ciąży)również to nie ma powodów do obaw. Natomiast bardzo ważną kwestia w Pani przypadku jest unormowanie pracy tarczycy. W pierwszej kolejności powinna Pani poprosić lekarza o skierowanie na badanie moczu pod kątem stężenia jodu oraz badanie tarczycy.
Tarczyca w ciąży odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Zatem teraz najważniejsze jest zadbać o to, aby tarczyca pracowała jak należy. Wówczas nie będzie powodów do obaw.

 Joanna Łuczak
Joanna Łuczak
Logopeda
Gdynia
Statystyka mowi, ze szansa iz kolejne dziecko będzie mialo autyzm mieści sie w granicach 8-10%. Najnowsze badania wskazują na genetyczne pochodzenie autyzmu w zwiazku z czym istnieje szanas na urodzenie dziecka z ASD.

Specjaliści w zakresie leczenia: autyzm

Aurelia Sielużycka

Aurelia Sielużycka

Pediatra

Bydgoszcz

Emilia Owczarek

Emilia Owczarek

Psycholog

Wieliczka

Lucyna Kwoczak

Lucyna Kwoczak

Psycholog

Bielsko-Biała

Aleksander Jamsheer

Aleksander Jamsheer

Genetyk

Poznań

Monika Wiśniewska

Monika Wiśniewska

Logopeda, Terapeuta

Poznań

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Małgorzata Soszyńska-Romanowska

Psychiatra

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących usługi: autyzm

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.