Witam, do kogo w Radomiu można zwrócić się o pomoc w sprawie radzenia sobie z nastolatkiem, który sa

4 odpowiedzi
Witam, do kogo w Radomiu można zwrócić się o pomoc w sprawie radzenia sobie z nastolatkiem, który samookalecza sie i ma napady agresji ? Matka
Zachęcam Pania do kontaktu z jednym z psychoterapeutów zrzeszonych w naszym Polskim Towarztwie Psychoterapii Psychodynamicznej - Oddział Mazowiecki, a przyjmujących w Radomiu lub kontakt z władzami Oddziału celem uzyskania stosownego polecenia. Życzę powodzenia.

Proszę wyszukać na stronie znany lekarz psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym w Pani regionie i umówić się na konsultacje. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
W kwestii regularnych działań polecam zapisać syna do wybranego psychoterapeuty, pamiętając, że potrzebnych będzie co najmniej kilka spotkań, aby młody człowiek zaufał nowej osobie i zechciał rozmawiać o swoich trudnościach. Samookaleczenia, a czasem także agresja są u nastolatków wyrazem przeżywania głębokiego wewnętrznego cierpienia, którego nie potrafią samodzielnie ukoić i poprzez tak dramatyczne działania - wołają otoczenie o pomoc.
Dodatkowo, z doświadczenia wiem, że w przypadku problemów emocjonalnych u nastolatków zwykle niezbędny jest aktywny udział rodziców w procesie terapii, dlatego też zachęcam do kontaktu z najbliższą poradnią, oferującą psychoterapię rodzin. Pani, jako matka, również może potrzebować indywidualnego wsparcia psychologa w tak trudnych chwilach.
Ponadto, w wyjątkowej sytuacji zagrożenia życia i zdrowia proszę nie wahać się szukać pomocy interwencyjnej (telefon do szpitala, na oddział psychiatrii).
Dzień dobry. W ramach pomocy bezpłatnej może Pani sprawdzić rejonową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną (czy pracują w niej psychoterapeuci) oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży (tam również oprócz lekarzy pracują psychologowie i psychoterapeuci). Warto zgłosić się do psychoterapeuty z certyfikatem - zawsze ma Pani prawo o to zapytać. Problem, który Pani opisała jest dość często występujący w wieku dojrzewania, niemniej nie należy go lekceważyć. Moje doświadczenie zawodowe w pracy z młodzieżą wskazuje, że psychoterapia indywidualna nastolatka przynosi korzystne efekty. Pozdrawiam, Anna Skłodowska