Witam.Czy w przypadku zaburzenia takiego jak- "miękkie” spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej mo

9 odpowiedzi
Witam.Czy w przypadku zaburzenia takiego jak- "miękkie” spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej mozna rozwazyc leczenie bupropionem i oksakarbazapiną?Stosowalem lamotrix i asentra,ale nie odczulem poprawy.
Stosowanie bupropionu (działa na poziom dopaminy w OUN) w CHAD niestety jest ryzykowne i może nadto podnieść nastrój i napęd. Trzeba to bardzo dokładnie przemyśleć i przedyskutować z psychiatrą jaka farmakoterapia byłaby najlepsza. Pozdrawiam serdecznie. Piotr Markowski

Wszystko zależy od obrazu klinicznego
"'miękkie" spektrum CHAD nie występuje w klasyfikacji chorób psychicznych, każdy przypadek zachorowania rozpatruje się indywidualnie i dobiera leczenie do występujących objawów
Dobór odpowiednich leków to wspólna decyzja lekarza prowadzącego i pacjenta. Wszystko zależycia od aktualnych objawów i oczekiwanych efektów.
Szanowny Panie,
rozważanie najlepszej w Pańskim przypadku terapii zdecydowanie i bezwyjątkowo należy powierzyć lekarzowi.
Witam!
Diagnostyka i leczenie powinno należeć do lekarza leczącego. Szanujący się lekarz sam nie leczy siebie ani członków swojej rodziny - brak obiektywnego spojrzenia. Dobór metod i leków należy do leczącego - można z nim pewne sprawy uzgodnić, a problem omówić na sesjach.
Powodzenia
W. Łuczkowski.
Witam,

można rozważyć takie połączenie- choć uważam je za mocno niestandardowe i może okazać się nieskuteczne. Bupropion jest dość drogim lekiem, okskarbamazepina nie posiada refundacji w chorobie afektywnej dwubiegunowej (choć te wskazanie jest wymienione w charakterystyce produktu leczniczego). Ponadto lek ten może obniżać stężenie innych stosowanych leków (w tym bupropionu).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Dzień dobry. Wybór preparatów zależy od aktualnego obrazu zaburzenia, które w przypadku spektrum CHAD może być bardzo różne. W tym zakresie konieczna jest konsultacja z psychiatrą polegająca na bardzo szczerej rozmowie mającej na celu ustalenie, jakiej poprawy i jakich konkretnie objawów Pan oczekuje. Gorąco polecam dołączenie psychoterapii - w przypadku zaburzeń ze spektrum CHAD ich przynależność diagnostyczna przesuwa się bardziej w kierunku zaburzeń osobowości niż zaburzenia psychicznego wynikającego z dysfunkcji mózgu, a w przypadku kwestii osobowościowych psychoterapia jest formą terapii o najwyższej efektywności (farmakoterapia działa słabo lub nie działa w ogóle). Psychoterapeutę proszę wybrać z listy terapeutów akredytowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (posiadanie stosownego certyfikatu). Serdecznie pozdrawiam i życzę sukcesów w leczeniu i psychoterapii :)
W chorobie afektywnej dwubiegunowej stosowane są przede wszystkim stabilizatory nastroju. Leki przeciwdepresyjne zalecane są wyjątkowo. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry.