Witam, Czy ktoś mógłby mi pomóc w interpretacji MR lewego kolana i powiedzieć co mnie dalej czeka(o

1 odpowiedzi
Witam,
Czy ktoś mógłby mi pomóc w interpretacji MR lewego kolana i powiedzieć co mnie dalej czeka(operacja, rehabilitacja itp.). Dodam, że od 2 tyg chodzę w ortezie 0-30.

Dane kliniczne: Prawdopodobne zwichnięcie rzepki lewej 26.05.2021r.
Cechy świeżo przebytego bocznego zwichnięcia rzepki, z wyraźnym stłuczeniem przedniej części bocznej powierzchni kłykcia bocznego kości udowej z także wyraźnym stłuczeniem i umiarkowanym wgnieceniem dolnej części przyśrodkowej powierzchni/krawędzi rzepki. Prawdopodobnie z oderwaniem niewielkich fragmentów chrzęstno-korowych, bez istotnego przemieszczenia. Towarzyszące naciągnięcie/częsciowe uszkodzenie przyśrodkowego troczka rzepki/MPFL. Aktualnie rzepka w wyraźnej lateralizacji i nieco wyżej ustawiona. Bruzda międzykłykciowa kości udowej spłycona. Odległość TT-TG około 2,3cm. Wskaźnik Insall-Salvati 1,5.
Pozostała chrząstka udowo-rzepkowa bez istotnych zmian.
Nieznaczne przytorebkowe podwyższenie sygnału tylnej części łąkotki przyśrodkowej, bez pęknięć.
Łąkotka boczna w normie.
Chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego w normie.
Zachowane więzadła krzyżowe i poboczne.
Umiarkowany wysięk i odczyn błony maziowej zwłaszcza w zachyłku nadrzepkowym.
Pogrubienie fałdy przyśrodkowej błony maziowej.

R: Cechy dysplazji udowo-rzepkowej z lateralizacją i wyższym położeniem rzepki. Świeżo przebyte boczne zwichnięcie rzepki z masywnym stłuczeniem struktur kostnych, uszkodzeniem chrzęstno-kostnym dolnej części przyśrodkowej powierzchni rzepki i naciągnięcie troczka przyśrodkowego/MPFL.
Ile razy w życiu rzepka już się podwichnęła? 1x? więcej? na razie zalecam chłodzenie kolana zamrożonym kompresem przez ręcznik 1x dziennie przez 15 min oraz rehabilitację, głównie wzmacnianie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego; w celu zaproponowania leczenia/postępowania konieczne jest obejrzenie obrazów z aktualnego badania kolana za pomocą rezonansu magnetycznego, obejrzenie RTG osiowe rzepek w pozycji Merchanta oraz fizykalne badanie kolana podczas konsultacji ortopedycznej