Witam, córka (5lat) od końca września ma kaszel, czasem suchy czasem mokry-z różną częstotliwością.

5 odpowiedzi
Witam, córka (5lat) od końca września ma kaszel, czasem suchy czasem mokry-z różną częstotliwością. Pediatra nie stwierdzał zmian, ale ze względu na okres 2 m-cy kaszlu zlecił antybiotyk-klacid(2x3,5ml przez 7dni) kaszel nieco się uspokoił w trakcie antybiotykoterapii, ale po niej znów powrócił-co prawda nie jest częsty, ani uporczywy ale jest dlatego zlecono rtg, a w nim:"(...)
pola płucne obustronnie o jednakowej przejrzystości bez zmian patologicznych, rozdęte na obwodzie. W okolicy wnęk płucnych wzmożony rysunek śródmiąższowy o charakterze zapalnym. Prawidłowy rysunek naczyniowy.(...)"
Jeden pediatra twierdzi, że "charakter zapalny" jest po przebytej infekcji i samo przejdzie.
Inny z kolei: daje antybiotyk na 10 dni augmentin i stwierdza zapalenie płuc
Gdzie jest prawda? Proszę o pomoc w odszyfrowaniu zdania z opisu rtg: W okolicy wnęk płucnych wzmożony rysunek śródmiąższowy o charakterze zapalnym.
Który pediatra ma rację?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Nie jestem pediatrą, nie zajmuję się chorobami dzieci
AD

Kaszel, niestety u dzieci w okresie nabierania odporności, związany z infekcjami, bądź domniemywaną alergią rzeczywiście może utrzymywać się niepokojąco długo do kilku tygodni. Sądząc z opisu to zmiany w rtg są zejściowe, a aktualnie rozpoznanie przez innego lekarza zapalenia płuc mocno wątpliwe-rozumiem, że dziecko jest w lepszym stanie, nie gorączkuje. Proponuję trochę cierpliwości, leczenie objawowe, ewentualnie dalszą diagnostykę, jeśli nie przejdzie.
Nie wiem . Skoro poprawa była po klacidzie proponuję wykonanie badań w kierunku infekcji atypowych.
Dzień dobry, w takim wypadku należy wykonać CRP - badanie z krwi. Wynik da odpowiedź, czy jest potrzebny antybiotyk.
Pozdrawiam
A badania krwi?