witam, co oznacza następujący wynik 48h ekg holter: rytm wiodący zatokowy. Krótkie epizody tachykard

1 odpowiedzi
witam, co oznacza następujący wynik 48h ekg holter: rytm wiodący zatokowy. Krótkie epizody tachykardii zatokowej. Znaleziono 4 pauzy powyżej 2sek (zahamowania zatokowe). Zarejestrowano łącznie 880 pobudzeń ektopowych komorowych - pojedynczych oraz 269 nadkomorowych, co stanowi <1% zespołów QRS. QTc prawidlowy.
Niewielka liczba arytmii komorowych i mniejsza jeszcze nadkomorowych, jednak są to liczby wykraczające poza normę. Z drugiej strony jedynie pojedyncze pobudzenia dodatkowe (nie częstoskurcze) - zatem lepiej. QTc prawidłowy - czyli dobrze, norma. Pauzy - warto by wiedzieć, czy w godzinach aktywności czy w godzinach snu; w godzinach snu - mniejsze zmartwienie, w godzinach aktywności - pytanie jak długie te pauzy: "powyżej 2 sek." - czy to oznacza np. 2,1 sek czy np. 5,5 sekundy? Być może te pauzy są osobno wydrukowane i to widać, jak długie są i w jakich godzinach - to już trzeba zobaczyć na wyniku. Ogólnie wynik holtera odbiega od normy. Jak każdy wynik badania dodatkowego wymaga oceny lekarza łącznie z tzw. stanem klinicznym pacjenta (jakie są dolegliwości, jaki jest wynik badania lekarskiego, jaki był powód skierowania na badanie) - to wymaga konsultacji lekarskiej.