Witam. Chciałbym zapytać co oznaczają te wyniki badań psychologicznych? Badanie testem wisc-r wykaza

2 odpowiedzi
Witam. Chciałbym zapytać co oznaczają te wyniki badań psychologicznych? Badanie testem wisc-r wykazało że ogólny rozwój umysłowy mieści się granicach inteligencji niższej niż przeciętna i jest nieharmonijny. Do najlepiej ukształtowanych zdolności należą rozumienie norm i zasad społecznych synteza danych spostrzeżeniowych (ujmownie relacji część całość) zdolności językowe (webalizowanie definiowanie) wiadomości orientacja wyobraźnia i wizylalizacja przestrzenna oraz tempo ucznia się wzrokowo ruchowego. Wyżej wymienione zdolności przyjmują wyniki na poziomie normy wiekowej. Nie znacznie obniżona jest zdolność do klasyfikowania (abstrahowanie uogólnianie porównywanie). Deficyty występują w trwałość pamięci werbalnej zdolności do spostrzeżenia szczegółów rozumowanie arytmetycznym oraz myśleniu przyczynowo - skutkowym w oparciu o materiał graficzny. Jak funkcjonuje i myśli taka osoba?
Wyniki oznaczają, że aktualny rozwój intelektualny badanej osoby jest niższy, niż u innych osób w tym samym wieku. Ponadto poszczególne funkcje nie rozwijają się równomiernie. Taka osoba będzie gorzej funkcjonowała w szkole, bo deficyty myślenia i pamięci prawdopodobnie przełożą się na braki wiedzy i umiejętności szkolnych, oceny, itp...

Analizując testy psychologiczne warto mieć na uwadze cel, w jakim zostały wykonane. W przypadku opisywanego testu, celem mogło być na przykład diagnozowanie niepowodzeń szkolnych. Odpowiadając na pytanie "jak myśli taka osoba", należy przypomnieć, iż wyróżniamy wiele aspektów myślenia: myślenie przyczynowo-skutkowe, przez analogie, abstrakcyjne itp. Z wyżej wymienionych wyników możemy wnioskować o nieharmonijnym rozwoju tych procesów, a zatem są takie aspekty myślenia, które kształtują się, statystycznie ujmując, jak u większości rówieśników, lecz są i takie, które rozwijają się wolniej. Z przekazanych danych widzimy, iż badana osoba może lepiej poradzić sobie z zadaniami wymagającymi wyobraźni przestrzennej, niż z zadaniami wymagającymi skrupulatnych obliczeń. Być może też trudniej jest jej przewidzieć konsekwencje zdarzeń, jeśli obniżone jest myślenie przyczynowo-skutkowe? Gorzej może także radzić sobie w zadaniach wymagających dokładnej analizy szczegółów, niż w zadaniach mniej precyzyjnych. Warto mieć to na uwadze planując dalszą ścieżkę edukacji ucznia. Dokładniejszą odpowiedź na pytania: "jak funkcjonuje taka osoba" można znaleźć dopiero odnosząc wyniki testu do codziennych obserwacji dotyczących zachowań i trudności. Wtedy test odpowie na pytanie jakie są np. mocne strony i jakie funkcje umysłowe wspierać, by przeciwdziałać zgłaszanym trudnościom. Warto pamiętać, iż procesy intelektualne można rozwijać poprzez regularne wykonywanie zadań rozwijających dany aspekt myślenia.