Witam. Biorę leki przeciwlękowe (Spamilan 15 mg/3 tabletki dziennie) i przeciwpadaczkowe (Lamotrix 1
1
odpowiedzi
Witam. Biorę leki przeciwlękowe (Spamilan 15 mg/3 tabletki dziennie) i przeciwpadaczkowe (Lamotrix 150 mg/2 razy po 75mg), a więc w ciagu dnia biorę 7 tabletek. Czy mogę brać przy takich lekach tabletki antykoncepcyjne? Czy nie wpłynie to drastycznie na moje zdrowie lub samopoczucie?
Pani może stosować tabletki antykoncepcyjne przy lekach, które obecnie Pani przyjmuje – czyli Spamilanie (buspiron) i Lamotrixie (lamotrygina) – jednak warto podejść do tego z rozwagą i omówić wszystko z lekarzem prowadzącym.
Spamilan nie wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych i nie wchodzi z nimi w istotne interakcje, więc pod tym względem może być Pani spokojna.
Natomiast lamotrygina wymaga większej uwagi. Estrogen obecny w wielu tabletkach antykoncepcyjnych może przyspieszać metabolizm lamotryginy w wątrobie, co prowadzi do obniżenia jej poziomu we krwi, czasem nawet o połowę. To może zmniejszyć skuteczność leku – zarówno w kontekście działania przeciwpadaczkowego, jak i przeciwlękowego. Z kolei podczas typowej siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek (w schemacie 21+7) poziom lamotryginy może nagle wzrosnąć, co bywa przyczyną działań niepożądanych, takich jak bóle głowy, nudności czy pogorszenie nastroju.
Nie oznacza to, że Pani nie może stosować antykoncepcji hormonalnej, ale dobór preparatu i schematu dawkowania powinien być dostosowany indywidualnie. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie antykoncepcja bez estrogenów (np. minipigułki) albo tabletki przyjmowane w sposób ciągły, bez przerwy. Lekarz może również rozważyć korektę dawki lamotryginy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Spamilan nie wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych i nie wchodzi z nimi w istotne interakcje, więc pod tym względem może być Pani spokojna.
Natomiast lamotrygina wymaga większej uwagi. Estrogen obecny w wielu tabletkach antykoncepcyjnych może przyspieszać metabolizm lamotryginy w wątrobie, co prowadzi do obniżenia jej poziomu we krwi, czasem nawet o połowę. To może zmniejszyć skuteczność leku – zarówno w kontekście działania przeciwpadaczkowego, jak i przeciwlękowego. Z kolei podczas typowej siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek (w schemacie 21+7) poziom lamotryginy może nagle wzrosnąć, co bywa przyczyną działań niepożądanych, takich jak bóle głowy, nudności czy pogorszenie nastroju.
Nie oznacza to, że Pani nie może stosować antykoncepcji hormonalnej, ale dobór preparatu i schematu dawkowania powinien być dostosowany indywidualnie. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie antykoncepcja bez estrogenów (np. minipigułki) albo tabletki przyjmowane w sposób ciągły, bez przerwy. Lekarz może również rozważyć korektę dawki lamotryginy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Podobne pytania
- Dzień dobry, czy na zaburzenia lękowe (OCD) bez towarzyszącej depresji Sertralina jest dobrym lekiem? Czy lepiej wybrać inny SSRI? Zależałoby mi, by lek nie wpływał na funkcje poznawcze i niewytłumiał zbyt mocno emocji. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!
- Witam Od tamtego roku zażywam letrox 25 gdyż moje ATPO wynosiło powyżej 21 a kiepsko się czułam. Teraz powtórzylam badania i ATPO wynosi 61.41 , ATG 3.43 , TSH 3.803, FT3 3.16 , FT4 1.05. Jestem kobietą mam 33 lata. O czym mogą świadczyć te wyniki ?
- Dzień dobry Jeśli mój poziom białka całkowitego jest poniżej normy,albuminy 53% czyli przy dolnej granicy oraz podwyższone alfa1 globuliny. Dodatkowo w jelitach wyszło nie trawienie białka . W takim wypadło co może być przyczyną niedoboru białka w organizmie. W diecie białko jest.
- Witam . Jaka może być przyczyną drętwienia rąk, bólu kręgosłupa za łopatkami , i na dole pleców, zaparcia i słaby strumień moczu?? Czy to może być od przeciążenia kręgosłupa??
- Bolą mnie wszystkie stawy, głównie palce u rąk i nóg,kostki, ścięgno Achillesa,mam ostrogi.Przechodzę menopauzę,mam dużą nadwagę.Cierpię tak od kilku lat.Potrzebuję pomocy.Do kogo się udać.Interesuje mnie podejście holistyczne.Ciężko pracuję fizycznie.Czy jest możliwe życie bez bólu bez leków?
- Witam tydzień temu złamałam kostkę założyli mi gips czy jest szansa że za 3 tyg będę mogła założyć ortezę i trochę już zacząć chodzić . Za 4 tyg mam pilny wyjazd do Szczecina .
- Dzień dobry. Mam aktualnie nogę w ortezie (złamanie V kości śródstopia) i biore zastrzyki przeciwzakrzepowe.Otrzymałam lek Vagifem 10 mikrogramów ( tableki dopochwowe) z zaleceniem stosowania co 3 dzień. Czytałam ulotkę, a dokładnie informacje o zakrzepicy i przeciwwskazaniach przy unieruchomieniu…
- Zostałam zdiagnozowana z rzadką chorobą Takayasu, przepisano mi 30 mg dziennie Encorton. Na grupie osób chorych na Takayasu od lat wiele dziewczyn odradzało mi ten lek sugerując, że ich lekarze prowadzący chorobę dawno mówią, iż istnieją lepsze leki na Takayasu a Encorton powoduje wiele strasznych…
- Proszę o poradę. Jestem kobietą. Mam 43 lata. Ostatnio często robi mi się takie pęknięcie na środku górnej wargi bliżej wejścia do ust. Wokół tego skóra jest trochę obrzęknięta. Co to może być? I jakie jest tego leczenie.
- Witam, jestem w trakcie leczenia ortodontycznego i implantologicznego. Aparat mam od ponad trzech lat, od 9 miesięcy włączyłam też implantologa. Czy mogę zmienić tych lekarzy ?
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.