Witam, 2 lata temu miałam leczone kanałowo górne jedynki i 2 , niestety był przepchniety materiał i

1 odpowiedzi
Witam, 2 lata temu miałam leczone kanałowo górne jedynki i 2 , niestety był przepchniety materiał i miałam wykonane resekcje na tych 4 zebach. Niestety od tego czasu mam wrazenie,że zeby sa ociezałe,dziasła i podniebienie tkliwe.od 2 dni czuje w jedynce jakby reagowała na zimno i słodkie. Miesiąc temu miałam wyrwane po tej samej stronie 6 i 7.Zdjecie szczeki było robione i 2 stomatologów stwierdza że kanały sa wypełnione ok.Czy po resekcji mozna wykonac jeszcze raz leczenie kanałowe i czy szyjki zebowe przy nich moga byc problemem?Nie mam juz pomysłu co sie dzieje,czy nerwy sa uszkodzone?
Szanowna Pani.
Badanie jamy ustnej przeprowadzone przez lekarza stomatologa i ocena zdjęcia rentgenowskiego jest podstawą w podjęciu działań leczniczych.
Zęby leczone kanałowo nie posiadają już żywej miazgi, co za tym idzie, niemożliwe jest, aby reagowały na bodźce termiczne (ciepło/zimno) lub chemiczne (słodkie/kwaśne). Opisane przez Panią objawy raczej wskazują na zapalenie dziąseł. W wyniku nagromadzenia płytki bakteryjnej może dochodzić do pojawienia się stanu zapalnego, objawiającego się przekrwieniem, obrzękiem, tkliwością dziąseł i często reakcją na bodźce. Możliwe jest także krwawienie dziąseł podczas szczotkowania.
Niezbędna w takiej sytuacji jest poprawa higieny jamy ustnej. Szczotkowanie 2x dziennie z użyciem miękkiej szczoteczki i pasty na podrażnione dziąsła (np. Meridol, Lacalut Active, Paradontax, Elgydium), dokładne nitkowanie zębów oraz stosowanie płukanki z chlorheksydyną (np. Eludril, Paroex, PerioKin).
W razie utrzymywania się dolegliwości, konieczne będzie odwiedzenie gabinetu stomatologicznego.