W marcu miałam robioną cytologię w związku z niewielkim stanem zapalnych w pochwie. To była pierwsza w życiu cytologia, gdzie wyniki były nieprawidłowe: LSIL - podejrzenie wirusa HPV. Zgodnie z zaleceniami w maju wykonałam kolposkopie, która potwierdziła obecność wirusa HPV (drozpoznanie: w obrębie metaplastycznego nabłonka płaskiego obecne sa cechy infekcji HPV i cechy LSIL). Zgodnie z dalszymi zaleceniami wykonałam typowanie wirusa HPV. Wykryto wirus typu 18 (typ wysokoonkogenny) oraz typu 62 (nieokreślony status ryzyka onkogennego). Po zwróceniu się do ginekologa z tymi wszytskimi badaniami dostałam ostrzeżenie, że jeżeli planuję założyć rodzinę to powinnam jak najszybciej pomyśleć o ciązy, najlepiej w ciągu pół roku jak również, że tego wirusa się nie leczy. I tu moje pytanie, czy takie zalecenia są prawidłowe? Czy mogę cokolwiek z tym zrobić? Obecnie jestem po kuracji globulkami dopochwowymi o działaniu przeciwzapalnym i ponownej cytologii(czekam na wyniki). Urodzenie dzieci jest dla mnie bardzo ważne, ale nie planowałam ciąży już teraz a ewentualnie za rok, może 1,5 roku... nie wiem co powinnam teraz zrobić i czy w ogóle moge cokolwiek zrobić w tej sprawie. Dodam, że mam 26 lat o ile ma to jakieś znaczenie w rzeczonej sprawie.
Ma Pani łagodną zmianę w nabłonku. Czyli najprościej mówiąc. Gdyby wszystko poszło w najgorszym kierunku (do raka szyjki) to te zmiany pojawią się za 5-10 lat. Krótko mówiąc. Cytologia za pół roku, dzieci wtedy kiedy znajdzie się odpowidni facet :)

 Tomasz Basta
Tomasz Basta
Ginekolog, Chirurg plastyczny, Seksuolog
Kraków
Należy wykonywać cytologię co 6 miesięcy , najlepiej cienkowarstwową. Proszę dietę swoją wzbogacić o wit A i E i B-karoten . Starać się nie dopuszczać do infekcji pochwy. Jeżeli kolejne cytologie będą prawidłowe to można jeszcze poczekać. Jeżeli znów wyjdzie LSIL lub HSIL do należy usunąć miejsca nieprawidlowego nabłonka szyjki macicy ( LEEP lub laser ) i po 3 miesiącach ponownie wykonać cytologię. Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: infekcja HPV

Irena Postołowska

Irena Postołowska

Ginekolog

Kraków

Dariusz Góźdź

Dariusz Góźdź

Ginekolog

Warszawa

Robert Klimaszewski

Robert Klimaszewski

Ginekolog

Gdańsk

Eugeniusz Biedrycki

Eugeniusz Biedrycki

Ginekolog

Białystok

Norbert Taraszkiewicz

Norbert Taraszkiewicz

Urolog

Stargard Szczeciński

Polina Zmitrowicz - Kleparska

Polina Zmitrowicz - Kleparska

Ginekolog

Bydgoszcz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: infekcja HPV

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.