W marcu miałam robioną cytologię w związku z niewielkim stanem zapalnych w pochwie. To była pierwsza w życiu cytologia, gdzie wyniki były nieprawidłowe: LSIL - podejrzenie wirusa HPV. Zgodnie z zaleceniami w maju wykonałam kolposkopie, która potwierdziła obecność wirusa HPV (drozpoznanie: w obrębie metaplastycznego nabłonka płaskiego obecne sa cechy infekcji HPV i cechy LSIL). Zgodnie z dalszymi zaleceniami wykonałam typowanie wirusa HPV. Wykryto wirus typu 18 (typ wysokoonkogenny) oraz typu 62 (nieokreślony status ryzyka onkogennego). Po zwróceniu się do ginekologa z tymi wszytskimi badaniami dostałam ostrzeżenie, że jeżeli planuję założyć rodzinę to powinnam jak najszybciej pomyśleć o ciązy, najlepiej w ciągu pół roku jak również, że tego wirusa się nie leczy. I tu moje pytanie, czy takie zalecenia są prawidłowe? Czy mogę cokolwiek z tym zrobić? Obecnie jestem po kuracji globulkami dopochwowymi o działaniu przeciwzapalnym i ponownej cytologii(czekam na wyniki). Urodzenie dzieci jest dla mnie bardzo ważne, ale nie planowałam ciąży już teraz a ewentualnie za rok, może 1,5 roku... nie wiem co powinnam teraz zrobić i czy w ogóle moge cokolwiek zrobić w tej sprawie. Dodam, że mam 26 lat o ile ma to jakieś znaczenie w rzeczonej sprawie.
Ma Pani łagodną zmianę w nabłonku. Czyli najprościej mówiąc. Gdyby wszystko poszło w najgorszym kierunku (do raka szyjki) to te zmiany pojawią się za 5-10 lat. Krótko mówiąc. Cytologia za pół roku, dzieci wtedy kiedy znajdzie się odpowidni facet :)

 Tomasz Basta
Tomasz Basta
Ginekolog, Chirurg plastyczny, Seksuolog
Kraków
Należy wykonywać cytologię co 6 miesięcy , najlepiej cienkowarstwową. Proszę dietę swoją wzbogacić o wit A i E i B-karoten . Starać się nie dopuszczać do infekcji pochwy. Jeżeli kolejne cytologie będą prawidłowe to można jeszcze poczekać. Jeżeli znów wyjdzie LSIL lub HSIL do należy usunąć miejsca nieprawidlowego nabłonka szyjki macicy ( LEEP lub laser ) i po 3 miesiącach ponownie wykonać cytologię. Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: infekcja HPV

Eulalia Saadi

Eulalia Saadi

Ginekolog

Lublin

Robert Klimaszewski

Robert Klimaszewski

Ginekolog

Gdańsk

Eugeniusz Biedrycki

Eugeniusz Biedrycki

Ginekolog

Białystok

Norbert Taraszkiewicz

Norbert Taraszkiewicz

Urolog

Stargard Szczeciński

Polina Zmitrowicz - Kleparska

Polina Zmitrowicz - Kleparska

Ginekolog

Bydgoszcz

Wiesław Pilas

Wiesław Pilas

Ginekolog, Internista

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 5 pytań dotyczących usługi: infekcja HPV

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.