Wielopoziomowa dyskopatia, stan po 2 zabiegach.

3 odpowiedzi
Mam 32 lata i od 15 lat borykam się z wielopoziomową dyskopatią. W 2000 roku miałam pierwsza operację na poziomie L4/L5, w 2010 roku L5/S1. Niestety bóle ponownie powróciły i w związku z tym proszę o interpretację wyników najnowszego rezonansu. Dodam, że w tej chwili najostrzejszy ból w części lędźwiowej wywołują prace i czynności z wykorzystaniem siły rąk. Ból w części lędźwiowej bywa tak silny, że nie jestem w stanie podnieść prawej nogi, a tym samym poruszać się. Pojawia się również obustronna rwa kulszowa, częściej w prawej nodze. Badanie MR, sekwencje FSE, SE, obrazy T1-żal i T2-żal w dwóch płaszczyznach wykazało: – Lordoza lędźwiowa spłycona; – krążki m-k L3/4, L4/5 i L5/S1 z cechami zmian zwyrodnieni owych w postaci obniżenia sygnału i L5/S1 obniżenia wysokości. – Zmiany zwyrodnieni owo wytwórcze na krawędziach powierzchni trzonów i w stawach m-k, Pogrubienie więzadeł żółtych ze zwężeniem światła otworów m-k; – tylna lewoboczna wypuklina krążka L3/4 z modelacją worka oponowego i zwężeniem lewego otworu. M-k oraz obu zachyłków bocznych z możliwością ucisku na korzeń nerwowy; – stan po operacji na wys L4/5 po stronie prawej, worek oponowy zniekształcony, pociągnięty w Kierunku blizny, centralna przepuklina krążka m-k na wys L4/5 z modelacją worka oponowego i Zwężeniem obu zachyłków bocznych z możliwym uciskiem na korzeń nerwowy; – stan po operacji na wys L5/S1 po stronie lewej, przepuklina lewoboczna krążka L5/S1 ze zwężeniem. Zachyłka bocznego i otworu m-k z możliwością ucisku na korzeń nerwowy; – cechy zwyrodnienia tłuszczowego w przyległych powierzchniach trzonów L5 i S1 z nierównością. Blaszek granicznych; – ostre ustawienie kości krzyżowej.
Opis MRI sugeruje wielopoziomowe zmiany degeneracyjne w kręgosłupie lędźwiowym. Sugerowałbym wykonanie badania RTG kręgosłupa lędźwiowego i zdjęć czynnościowych L-S.

Witam,
Aby móc się dokładnie wypowiedzieć, należy przeprowadzić badanie i obejrzeć obrazy badania MR.
Na podstawie opisu podejrzewam, ze kolejna operacja nie będzie potrzebna i pomoże leczenie rehabilitacyjne.
Z poważaniem,
Dr Dawid Sobański
Witam
Na podstawie opisu rezonansu trudno wskazać pewną przyczynę nawrotu dolegliwości.
Mogą nią być zmiany zwyrodnieniowe na każdym z poziomów od L3 do S1, może to być niestabilność kręgosłupa lub blizna pooperacyjna.
Decydujący jest wynik badania neurologicznego, szczegółowo zebrany wywiad i analiza obrazu rezonansu magnetycznego, ewentualnie rentgenowskich zdjęć czynnościowych kręgosłupa.
Może też dochodzić do nakładania się wielu przyczyn.
Po nieskutecznym leczeniu dyskopatii lędźwiowej metodą mikrodyscektomii jest jeszcze kilka opcji terapeutycznych możliwych do zastosowania - różne zakresy odbarczenia, stabilizacja kręgosłupa, stymulacja rdzenia.
U części pacjentów pomimo wielokrotnych reoperacji nie udaje się niestety uzyskać wystarczającej redukcji dolegliwości. Mamy wtedy do czynienia z tzw. Failed Back Surgery Syndrome (FBSS).
Dobre efekty może też przynosić skupienie się na szeroko pojętym fizjoterapeutycznym aspekcie leczenia. Dobra diagnoza fizjoterapeutyczna i włączenie odpowiedniego leczenia pozwala zaadoptować się pacjentom do swojej choroby i zmniejszyć odczuwane dolegliwości.
Rozważyć też należy kręgosłup szyjny jako przyczynę dolegliwości.
Z poważaniem
Remigiusz Pełka