We wrześniu 2015 przeszedłem zabieg zespolenia złamania dwukostkowego płytką i popręgiem, a w grudni

9 odpowiedzi
We wrześniu 2015 przeszedłem zabieg zespolenia złamania dwukostkowego płytką i popręgiem, a w grudniu 2016 zespolenie usunięto.
Zarówno w okresie pomiędzy zabiegami, jak i do tej pory, prawie rok po drugim zabiegu, w trakcie dnia okolice kostki stają się trochę opuchnięte; po nocy czy dłuższym leżeniu obrzęk ustępuje. Kostka nie boli, ale odczuwam pewien dyskomfort, zwłaszcza wieczorami po całym dniu.
Czy jest to normalne powikłanie po tego typu zabiegu?
Zwykle po zabiegu zespolenia kostek goleni utrzymują się zaburzenia troficzne związane z zaburzeniem funkcji naczyń obwodowych. Obrzęk występuje po przeciążeniu, długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej. Można odczuwać także dolegliwości bólowe przy zmianie pogody (przechłodzenie, przewilgocenie)

Jestem lek.wet, nie pomogę
Dzień dobry!

Problem dotyczy najpewniej zaburzenia krążenia żylno-chłonnego i stanowi bardzo częste, raczej naturalne zjawisko w trakcie i po leczeniu tego typu urazów. Należy pamiętać, że uraz stawu skokowego powoduje uszkodzenia nie tylko kości, ale także otaczających tkanek miękkich. Leczenie uszkodzeń kostnych wymaga albo unieruchomienia albo operacji i ew. dodatkowo także czasowego unieruchomienia. Najważniejszym czynnikiem uszkadzającym jest sam uraz. Leczenie operacyjne pozwala na szybszą rehabilitację i w pewnym sensie zmniejsza ryzyko występowania tego typu sytuacjom - jednak nie zawsze w 100%.

W razie wątpliwości i dalszych pytań - zapraszam na konsultację.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Złamanie kostek podudzia jest złamaniem dostawowym a w tych przypadkach mogą rozwinąć się wtórne, pourazowe zmiany zwyrodnieniowe, które mogą dawać tego typu objawy. W celu oceny stawu skokowego najlepiej zgłosić się do ortopedy z wykonanymi RTG.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny Panie,
Doznał Pan wbrew pozorom dość dużego urazu. Złamanie kostek goleni nie jest wbrew powszechnej opinii drobnym uszkodzeniem. Bez zbadania Pana i obejrzenia badań dodatkowych (tych sprzed leczenia operacyjnego, po nim i aktualnych) trudno wypowiadać się co jest przyczyną objawów. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć przerost błony maziowej w stawie skokowym i rozwijające się zmiany zwyrodnieniowe tego stawu. pozdrawiam serdecznie.
Może tak być.
Normalne?
Taki stan rzeczy ma częśt podłoże w bliznach pooperacyjnych i zaburzeniu krążenia w okolicy stawu. Jednak przyczyny mogą być spowodowane chociażby zmianami zwyrodnieniowymi stawu, które powstały na tle urazu. Pytanie czego Pan oczekuje? Może warto przeprowadzić diagnostykę radiologiczną i zastanowić się nad możliwościami leczenia np artroskopowego?
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Ciężko to zakwalifikować jako powikłanie, ale na pewno jest to częsty problem po tego typu urazach i operacjach. Powstaje głównie w związku z urazem i bliznami po operacji i w konsekwencji z zastojem w naczyniach okolicy stawu skokowego. Stopniowo powinno się to poprawiać,ale może nigdy do końca nie ustąpić.
Pozdrawiam
Niestety obrzęki to częste powikłanie po tego typu złamaniach.