w odpowiedzi do ostatniego napady lekowe etc

1 odpowiedzi
Dziękuję za odp, w zwiazku z lekiem napadowym, nie przeszlam zadnych razow psychicznych, jaki to moze miec zwiazk?
Szanowana Pani,
my ludzie charakteryzujemy się różną odpornością psychiczną tzw. rezyliencją, a ta również zmienia się w zależności od sytuacji, aktualnych emocji i wielu innych elementów.... W związku z tym i pojęcie ,,urazu psychicznego" też nie jest takie jednoznaczne. Jeżeli ktoś ma skórę grubą jak, przepraszam za słowo, słoń, będzie mniej wrażliwy od osoby o delikatności motyla. Generalnie ta, powiedzmy nadwrażliwość, jest właściwa kobietom, ale i mężczyźni o tzw. normalnej psychice też nie są ,,z żelaza" , chociaż może i nieraz chcieliby na takich wyglądać. Zresztą ostatnio wiele kobiet zaczyna pod względem wrażliwości upodabniać się do mężczyzn. Niekiedy wydaje się, że jakiś człowieka ,,nic nie rusza", a człowiek tzw. nadwrażliwy reaguje nawet na samą myśl, a cóż dopiero na prawdziwe zagrożenie. Ale często są to tylko pozory. Mam wielu pacjentów mężczyzn, który mają duże problemy emocjonalne, głownie właśnie lękowe, których się po pierwsze wstydzą i nigdy by się do nich nie przyznali, a po drugie tak się w związku z tym maskują, że nikt by ich o taką bojaźliwość nie podejrzewał. A przecież strach to całkiem normalne i zupełnie naturalne uczucie. Dzięki niemu ludzkość przetrwała jako gatunek, w czasach kiedy polowały na nas przeróżne dzikie zwierzęta. Ważne jest tak naprawdę, jak człowiek radzi sobie ze swoim lękiem, czy potrafi to normalne uczucie ,,sprytnie" wykorzystać, czy staje się jego niewolnikiem. Życzę spotkania właściwej osoby, która pomoże Pani poradzić sobie z tym problemem. Ale proszę pamiętać, że to Pani sama ma się nauczyć być szczęśliwa (czyli żyć bez lęku, który na prawdę można ujarzmić). Chyba trochę się rozgadałem, przepraszam
dr Andrzej Żytkowski
Ps. oczywiście należy upewnić się, czy nie ma jakiegoś podłoża organicznego tych napadów (cukrzyca, gruczoł tarczowy - czyli wizyta u endokrynologa), bo wtedy może konieczna okazać się dodatkowo farmakoterapia