W którym tygodniu ciąży powinno być widoczne serduszko?

1 odpowiedzi
Dzień dobry. W którym tygodniu ciąży powinno być widoczne serduszko? 2 .01 ostatnia miesiączka, byłam pewna, że spóźnia się tak długo z powodu kiepskich hormonów, amh 0,03, lekarze mówili że 6 w totka bardziej możliwa niż ciąża. Ruszyliśmy z procedurą in vitro, ale do niej nie doszło. Przedwczoraj zrobiłam test i dodatni, potem beta 82423,0, usg wykazało ciążę bliźniaczą dwujajową, ale nie było widać serduszek. Czy przy takiej dużej becie jest możliwy pusty pęcherzyk płodowy? Czy serduszka mogą pojawić się np. w 7 -8 tyg.? Lekarz wykonujący usg stwierdził, że to 6 tydzień. Bardzo proszę o odpowiedź. Jest to ciąża naturalna, nie z ivf, nie wiem jakim cudem się zdarzyła z moim amh, ale nie mam innego marzenia jak tylko takie, aby te maluszki ze mną zostały. Bardzo bardzo proszę o odp. Dziękuję serdecznie, pozdrawiam.
Witam Panią. Jak Pani widzie nawet lekarze się mylą (i na całe szczęście). Rezerwa wyznaczona przez AMH jest wysoce zawodna, na świecie odchodzi się od jej standardowego oznaczania na rzecz FSH i estradiolu oraz pełnego opisu morfologii jajników obserwowanych w USG.
Przesunięcia wieku ciąży ,szczególnie tych pierwszych tygodni się zdarzają i to wcale nie tak rzadko. Najczęściej obserwuję to w przypadku nieregularnego miesiączkowania, nieznanej daty ostatniej miesiączki itp. Szybkość rozwoju pęcherzyków (obserwowanych w USG jest bardzo indywidualna)-nie wiemy na jakim etapie jest Pani ciąża. Nie należy też weryfikować jej wielkości na podstawie jednostkowego pomiaru BHCG-ważne są zmiany w czasie co. 2-3 dni Ciężko mi zweryfikować co widział doktor , na podstawie Pani opisu to pewnie pęcherzyki ciążowe (czyli struktury które potwierdzają ciążę) ale nie widać jeszcze w nich zarodków (są zbyt małe).Bardzo ważne jest też zweryfikowanie czy ciąża nie występuję poza jamą macicy (np w jajowodach ) a obserwowane struktury w jamie to tzw pseudopęcherzyki. Z pewnością Pani ciąża wymaga dużej uwagi-skoro długo Pani na nią czekała , warto przypilnować wszystkich parametrów aby były optymalne a więc: morfologia , TSH ,ft4, badanie ogólne moczu. Proszę też pamiętać o przyjmowaniu kwasu foliowego. Proszę znaleźć jednego lekarza który będzie prowadził Pani ciażę, doglądał maluchów i Pani stanu , kontrolował parametry i planował kolejne badania. Sama Pani tego nie udźwignie. Życzę Pani z całych sił powodzenia:)