W jaki sposóļ można zdiagnozować powiększone migdałki oraz częste gorączki?

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Moja 5-letnia córeczka ma od dwóch lat problemy z gardłem. Jest zaczerwienione, migdałki powiększone zajmujące większą połowę otworu przełyku. Często przy tym gorączkuje, a niekiedy wymuszony suchy kaszel. W nocy oddycha buzią, a czasami noskiem, ale wówczas słychać jak by coś wypełniało jej nosek taki ma zatkany. Często dłubie w nosku paluszkiem twierdząc, że jej tam coś siedzi. Wówczas zgodnie z zaleceniami ją inhaluję co tylko złagodzi jej ten przebieg stanu. Objawy te ma z częstotliwością nawet co dwa tygodnie, a niekiedy co tydzień. Jest po kuracji Broncho-Vaxom bez rezultatu. U lekarza laryngologa nie dała się do końca przebadać to jest nie chce zakropić nosa. Czy jest jakiś sposób, aby dała się przebadać w taki czy podobny sposób? Czy takie badanie jest konieczne do uzyskania diagnozy? Co robić?
Należy zbadać nosogardło w celu wyeliminowania przerostu migdałka gardłowego. Proszę także wykonać badanie poziomu CRP.

Proszę dziecko pouczyć i przekonać, że u laryngologa będzie miało tylko badanie światełkiem do buzi , noska i uszu. Badanie przy współpracy dziecka nie jest dla niego bolesne ani przykre. Dalsze postępowanie zależy od wyniku badania laryngologicznego.
Witam
Z powyższego opisu można podejrzewać przerost migdałków podniebiennych i prawdopodobnie gardłowego? jeśli podniebienne są tak duże jak Pani opisuje to wskazane jest ich operacyjne zmniejszenie - podczas operacji można ocenić migdałek gardłowy i jeśli bedzie on powiększony to można go w czasie tego samego zabiegu usunąć - tak wiec niekoniecznie trzeba walczyć o zbadanie nosogardła przed ewentualnym zabiegiem
pozdr\
Stanisław Nitek
dodatkowo warto ocenić stan uszu i słuchu (tympanogram)
Witam serdecznie!
Proszę wykonać przeglądowe badanie RTG nosogardła oraz badanie audiometrii impedancyjnej celem oceny pod kątem ewentualnego przerostu migdałka gardłowego.
Pozdrawiam!