W jaki sposób pomóc partnerowi, który ma problemy z erekcją podczas stosunku?

7 odpowiedzi
Jestem 24-letnią kobietą, żyję w związku z 31-letnim mężczyzną. Bardzo się kochamy i szanujemy, ale niestety w życiu intymnym mamy poważne problemy. Mianowicie, mój partner ma problemy z utrzymaniem erekcji. Podczas gry wstępnej wszystko jest w porządku, ale gdy dochodzi do stosunku czar pryska. Dzieje się to dosyć często. Dodam jeszcze, że do orgazmu u mojego mężczyzny dochodzi wyłącznie przy pozycji na jeźdźca, pieszczotach ręką oraz przy seksie oralnym (chociaż i tu czasami dochodzi do utraty wzwodu). Próbowanie innych pozycji zawsze kończy się tak samo. Byliśmy razem u urologa, stwierdził, że fizycznie wszystko jest w porządku. Nie mamy żadnych problemów, bardzo się kochamy, nie możemy narzekać na sytuację finansową, brakuje mi już pomysłów co może się dziać. Dodam jeszcze, że jesteśmy razem od roku, wiem, że zawsze mu się podobałam (długo się przyjaźniliśmy zanim zostaliśmy parą), a ja jestem jego drugą partnerką seksualną. Wspieram go, jak tylko mogę, nie pozwalam sobie przy nim na chwile załamania, a potem w samotności płaczę w poduszkę. Bardzo go kocham, za nic w świecie nie chce go stracić. W sobotę idziemy jeszcze raz do urologa, tym razem z wynikami badań na poziom testosteronu (na moje oko wszystko jest ok), podejrzewam jednak, że bez wizyty u seksuologa się nie obędzie. Proszę o odpowiedź, bo już nie wiem co robić.
Jesli badania u urologa nic nie stwierdza to tylko psycholog pewnie pozostanie bo moze to stanowić blokadę psychiczna.

Witam, opisany przez Panią problem musi być dla Państwa bardzo trudny. Myślę, że wizyta u seksuologa jest dobrym pomysłem, choć często z mojego doświadczenia nie wystarczającym. Sugerowałbym rozważenie konsultacji Pani partnera z psychoterapeutą. Tego typu problemy często mają dość głębokie podłoże, nierzadko sięgające dzieciństwa i okresu adolescencji.
Witam Panią. To pytanie przełamuje tabu wiszące nad tematem seksu, gratuluję odwagi.
Problemy z utrzymaniem erekcji mogą mieć rożnorakie podłoże. Na początek warto upewnić się o stanie zdrowia partnera- lekarz urolog lub lekarz seksuolog powinien zlecić stosowne badania, ich lista jest dość długa. Jeśli od strony fizjologii ciała jest wszystko ok, to warto zająć się stroną psychologiczną. Na nią składają się potrzeby seksualne obojga partnerów, Wasze wzajemne relacje, postawy wobec seksu, emocje towarzyszące stosunkom i wiele innych. Tym wszystkim czynnikom można przyjrzeć się podczas spotkań, dlatego zapraszam na wizytę. Bywa tak, że przejściowe trudności wzbudzają niepokój na tyle duży, że napędzają błędne koło napięcia, które nie służy bliskości fizycznej. Podczas terapii chętnie pomogę Państwu wyjść z tej trudnej sytuacji. Wasze wspólne zajęcie się tą sprawą bardzo dobrze rokuje.
Sugeruję wizytę: - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, myślę, że wizyta u seksuologa to właściwy kierunek (może nawet u seksuologa, który jednocześnie jest psychoterapeutą). Jeśli wszystkie badania będą prawidłowe, przyczyna ma prawdopodobnie tło psychogenne. Wówczas zachęcam Pani partnera do skorzystania konsultacji psychologa-psychoterapeuty. Serdecznie pozdrawiam.
Dzień dobry,
Sugeruje by udali się Państwo do seksuologa. Jeżeli wykluczaliście Państwo urologiczną przyczynę zaburzeń, bardzo prawdopodobnie że powód leczy w czynnikach emocjonalnych lub warunkowych preferencjach. Jest także czynnik relacyjny, który także może mieć wpływ na opisywany przez Panią trudności. Myślę, że wszelkie wątpliwości Rozwieje seksuolog w osobistej rozmowie. Gdy postawi diagnostę może on przepisać leki, skierować na terapię seksuologiczną lub psychoterapię indywidualna lub par.
Pozdrawiam
Droga Pani, problemy z erekcją najlepiej zgłosić specjaliście. Pomysł z wizytą u seksuologa jest jak najbardziej odpowiedni. Najlepiej nie zwlekać z decyzją. Im szybciej Państwo zdecydują się na pomoc seksuologa, tym sprawniej odkryjecie źródło problemu.
Szanowna Pani, opisuje Pani problemy natury seksualnej (problemy z utrzymaniem wzwodu u Pani partnera). Jest to niewątpliwie sytuacja, która może powodować nasilający się poziom frustracji. Mimo opisanych przez Panią pozytywnych relacji z partnerem (wsparcie o którym Pani pisze oraz brak okazywania negatywnych emocji przy partnerze) oraz braku problemów medycznych (wizyty u urologa, o których Pani pisze) problem dalej się pojawia - jest to znaczący sygnał pozwalający stwierdzić, iż leczenie psychoterapeutyczne mogłoby odnieść pozytywny skutek.

Dysfunkcje seksualne często uwarunkowane są na podłożu psychicznym. Problemy z utrzymaniem wzwodu mogą być rezultatem między innymi niskiego poczucia wartości, nadmiernego stresu, mikrotraumy w kontakcie z kobietą w przeszłości, potrzeby większej stymulacji podczas stosunku itd. Należy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna i w dużym stopniu uwarunkowana od doświadczeń danego mężczyzny.

Terapia seksuologiczna w tym przypadku dotyczyłaby głównie dotarcia do genezy problemu oraz pracy nad jego pozytywnym rozwiązaniem - w zależności od indywidualnych uwarunkowań Pani partnera (tj. negatywnych doświadczeń, schematów poznawczych, przekonań i potrzeb).

Warto podjąć terapię seksuologiczną (indywidualną lub partnerską) w celu pozytywnego rozwiązania problemu.

Pozdrawiam,
Tomasz Bogucki