W dzieciństwie byłam molesowana seksualnie. Najgorszy jest fakt, że nie pamiętam co dokładnie się st

18 odpowiedzi
W dzieciństwie byłam molesowana seksualnie. Najgorszy jest fakt, że nie pamiętam co dokładnie się stało. Wiem napewno że byłam goła i byłam dotykana, więcej nie mogę sobie przypomnieć. Rodzice zawsze mówili że jak byłam malutka to byłam bardzo wygadana i pewna siebie a później stałam się zamknięta i nieśmiała. Nikomu nie powiedziałam co się stało, teraz to nie widzę sensu aby o tym głośno mówić. Co jakiś czas to do mnie wraca, jesteś osobą nieśmiałą (mimo 28 lat) i niepewną siebie. Nie odczuwam przyjemności z seksu, nie łączę seksu z miłością. Całe życie zmagałam się z tym sama, tak też było z innymi problemami. Nigdy nie jestem z siebie zadowolona, dlatego cały czas zmieniam pracę bo wydaje mi się że nie jestem wystarczająco dobra. Od 3 miesięcy jestem bezrobotna i myśli coraz bardziej mi doskwierają, zwłaszcza że mój mąż jest DDA i szukając dla niego pomocy, natknęłam się na informację które nie dają mi spokoju. Chciałabym sobie przypomnieć, co dokładnie się stało. Nie wiem od czego zacząć, postanowiłam że nie mogę całe życie się zamykać. Czy hipnoza będzie dobrym rozwiązaniem?
Witam,
niestety nie znam się na hipnozie i nie wiem jaka jest jej skuteczność. Wydaje mi się jednak, że przydatna byłaby psychoterapia i praca nad schematami.
Życzę powodzenia i pozdrawiam

Witam. Moim zdaniem w Pani przypadku odpowiednia będzie tlugoterminowa psychoterapia psychodynamiczna. Hipnoza może być jej uzupełnieniem. Może Pani skorzystać z takiej terapii również w ramach NFZ. Pozdrawiam
Dzień dobry. To co się wydarzyło nie powinno nigdy Panią spotkać, nikt nie miał prawa Pani skrzywdzić. Zdarza się, że wydarzenia traumatyczne są tak silne, że ich nie pamiętamy. Tego typu doświadczenia mają niestety wiele późniejszych konsekwencji.
Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie, dr Paulina Jaworska-Andryszewska.
Dzień dobry,
polecam Pani zgłoszenie się do kogoś, kto prowadzi terapię metodą Somatic Experiencing. Listę certyfikowanych terapeutów znajdzie Pani na stronie Instytutu Terapii Psychosomatycznej.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Gieldarska
Witam Panią
Treści wyparte, nieświadome otwierają się w toku pełnej zaufania i bezpieczeństwa pracy psychoterapeutycznej z terapeutą. Nie jest konieczne wprowadzanie się w stan hipnozy.
Somo uświadomienie sobie krzywdy nie jest jeszcze stanem uleczenia. Po uświadomieniu takich zdarzeń przejdzie Pani przez czasem bardzo trudny proces wyrażenia trudnych emocji z tym związanych i na tym etapie nieodzowna jest relacja terapeutyczna i wsparcie, jakie uzyska Pani od terapeuty. Polecam psychoterapię gorąco.
Pozdrawiam Białkowska
Zachęcam Panią do spotkania z psychoterapeutą. Specjalista zaproponuje Pani odpowiednie wsparcie. Pozdrawiam, Bożena Ciechanowska
Pani uświadomienia i samoobserwacja prowadzą do ważnego kroku. Życie nie musi być tylko zmaganiem i walką o przetrwanie lub tkwieniem w poczuciu wycofania, wstydu i samotności. Kluczem nie jest tylko odkrycie urazu lecz uświadomienie wszystkiego co wpływa na Pani obraz siebie i odbiera pewność, radość i satysfakcję z życia. Bardzo pomocna może tu być psychoterapia. Jako sposób na poznanie siebie, rozwój własnej świadomości. To po to właśnie żeby mieć wybór i wpływ na to co, jak i z kim chce Pani robić w swoim życiu. Czego Pani w nim dla siebie potrzebuje, a czego nie chce i na co się nie zgadza. Samo odkrycie prawdopodobnej traumy z dzieciństwa może być początkiem tej drogi, ale samo w sobie nie uwalnia od lęku. To po prostu dobry moment na tę decyzję. Zwłaszcza, że dostrzega Pani taką potrzebę po stronie męża, widząc jak jego osobista historia wpływa na niego obecnie. Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie.
Dzień dobry Pani,
molestowanie seksualne to temat, o którym mało się mówi. Ofiary molestowania najczęściej wstydzą się takich doświadczeń mimo, iż same nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za czyny sprawców. W rezultacie zostają same ze sobą- tak jak to Pani opisuje- i taki styl radzenia sobie uogólnia się na inne sfery życia. Pani zamknięcie się w sobie i niepewność mogą mieć związek z tymi przemocowymi i pewnie jeszcze innymi wydarzeniami z dzieciństwa. Trudno mi się wypowiadać na temat hipnozy. Niewiele osób stosuje tę metodę w Polsce, ja pracuję w nurcie psychodynamicznym. Zadziałał u Pani normalny mechanizm wyparcia do nieświadomości traumatycznych wydarzeń, ponieważ sa zbyt trudne, dlatego ich Pani nie pamięta. W psychoterapii indywidualnej w nurcie psychodynamicznym pracuje się nad przeszłymi wydarzeniami z dzieciństwa, aby poprawić teraźniejsze samopoczucie, pewność siebie i bycie w relacji- także seksualnej. Warto skorzystać z konsultacji psychoterapeutycznej w celu szerszego poznania Pani trudności i dobrania odpowiednich form pomocy. Czasem istnieją też grupy wsparcia dla ofia przemocy. Polecam Pani zadbanie o siebie szczególnie w tym czasie, kiedy ma Pani do tego przestrzeń. Byłoby to jednocześnie przełamanie schematu polegajcego na samodzielnym radzeniu sobie ze wszystkim. Nie musi Pani zostawać z bólem sama.
Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Barbara Matla
Dzień dobry,
Tak, terapia hipnozą może pomóc przywrócić wspomnienia, jak i je przepracować.
Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry. Warto, aby zagłębiła się Pani w swoją przeszłość w bezpiecznych warunkach. Umożliwi to przepracowanie traumy w taki sposób, który Pani pomoże się z nią uporać. Sugeruję podjęcie psychoterapii w nurcie psychodynamicznym. Pozdrawiam.
Dobry wieczór. Proponowałbym udać się do psychoterapeuty z którym będzie mogła Pani o tym porozmawiać w bezpiecznej relacji i na pewno będzie mogła Pani lepiej radzić sobie z trudnościami życia codziennego po terapii. Pozdrawiam.
Nieśmiałość, niepewność, niezadowolenie z siebie, a w historii życia trudne, czy wręcz traumatyczne doświadczenia - są to problemy, nad którymi można pracować w psychoterapii. Ja stosuję psychoterapię integracyjną i często jest on w pomocna w takich problemach, natomiast nie używam hipnozy, nie mogę zatem na ten temat dawać rekomendacji.
Zacznę od tego, że Pani historia jest bardzo poruszająca i wszystko czego Pani doświadcza może mieć uzasadnienie w tej trudnej sytuacji, której Pani doświadczyła w dzieciństwie. Nie potrafię Pani jednoznacznie odpowiedzieć czy hipnoza będzie dla Pani dobrym rozwiązaniem choć rozumiem, że zależy Pani aby przypomnieć sobie istotne fakty z dzieciństwa i z tego trudnego doświadczenia. To, że nie pamięta Pani wszystkiego co sie wydarzyło nie musi oznaczać niczego złego - Pani organizm musiał jakos poradzic sobie z ta trudną sytuacją i byc może właśnie dlatego "zapomniał" o pewnych faktach. To, że przypomniała Pani sobie w dorosłym życiu o molestowaniu może oznaczać, że z jakis powodów jest Pani teraz gotowa by do tego wrócić. Psychoterapia pomaga nie tylko przejść przez kryzysy i poradzić sobie z nimi ale także przypominać sobie czego doświadczaliśmy w przeszłości, także jako dzieci, w jaki sposób nas to ukształtowało i jak teraz możemy sobie radzić z tymi trudnymi często doświadczeniami. Jeśli ma Pani możliwość w swojej okolicy znaleźć psychoterapeutę, który pracuje z doświadczeniem molestowania i rozpocząć terapię to wierzę, że nie tylko przypomni Pani sobie co się wydarzyło ale też znajdzie Pani wsparcie i pomoc w tej trudnej sytuacji.
Dzień dobry! W Pani przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby pójście do seksuologa, który jest również psychoterapeutą.
Postanowienie aby pomóc sobie w tej trudnej sytuacji jest już pierwszym ważnym krokiem. Uważam jednak, że ze stosowaniem samej hipnozy należy być ostrożnym - czasami może pomóc a czasami zaszkodzić. Problem w tym jak ocenić to co się przypomni na takim seansie. Uważam, że hipnoza w takim przypadku mogłaby być elementem terapii a nie jej jedyną techniką, bo przypomnieć sobie to jedno a drugie to poradzić sobie ze wspomnieniami i emocjami jakie może wywołać takie doświadczenie. Poza tym w terapiach, które z hipnozy nie korzystają proces w jakim się uczestniczy również uruchamia pojawianie się wspomnień, które mogły zostać wyparte czy stłumione. Na pewno warto szukać pomocy. Pozdrawiam.
Nie pacuję używając hipnozy.
Może warto sobie zadać pytania: jaki jest twój główny cel? Co chcesz uzyskać? Czy chcesz popawić jakośc swojego życia? Czy chcesz zmian w swoim życiu? Czy przypomnienie sobie szczegółów tego co boli może rzeczywiscie być rozwiazaniem?
Zapraszam do konsultacji telefonicznej lub przez skype.
Pozdrawiam
Ania Ołowska
Witam. Sądzę, że terapia będzie dobrym rozwiązaniem. Należy problem zdiagnozować a potem go przepracowa,a następnie się z nim pożegnać. Hipnoza mim zdaniem nie wniosłaby nic nowego. Najprawdopodobniej nie pamięta Pani co się dokładnie stało bo w takich przeżyciach ratujemy się machanizmami obronnymi żeby dale funkcjonować. Być może nastąpiło tu wyparcie zdarzenia lub zdarzeń. Nie ma problemu, z którym nie można sobie poradzić. Jest kwestia naszej determinacji idozmiany i działania.
Witam serdecznie,
Te nawracajace mysli i chec przetworzenia wydarzen z przeszlosci jest bardzo pozytywnym znakiem. Okresla sie to jako "flashbacks" ktore z neurologicznego punktu widzenia oznaczaja ze pani mozg uznal ze jest pani gotowa na "stawienie czola" przeszlosci.
Luki w pamieci to oznaka mechanizmu obronnego ktore zostal stworzony by sie chronic przed zbyt intensywnymi odczuciami/emocjami.
Radzilbym udac sie na psychoterapie ktora skupilaby sie na przetworzeniu traumy z przeszlosci.

Pozdrawiam,
Adrian Olesiak