W 2013 r przeszedłem proces detoksykacji oraz 2 tyg. terapię odwykową po 7-letnim okresie przyjmowan

1 odpowiedzi
W 2013 r przeszedłem proces detoksykacji oraz 2 tyg. terapię odwykową po 7-letnim okresie przyjmowania dwubenzodiazepin .W ostatnim okresie przyjmowałem dziennie 2mg.afobamu=xanax=alrazolamu.Rozpoznanie:Zaburzenia depresyjno lękowe.
Po rocznym okresie abstynencji i ustąpieniu objawów psychicznych takich jak lęk,fobie,psychozy itp.utrzymują się u mnie objawy somatyczne bardzo podobne do neuropatii obwodowej.W tej chwili przyjmuję pregabalinę.Czy wyżej wspomniane objawy mogły wystąpić na skutek uszkodzenia nerwów obwodowych tak długim okresem stosowania środków uspokajających?
Trudno postawić rozpoznanie, nie rozmawiając z pacjentem. Przedstawione informacje świadczą według mnie, przede wszystkim o uzależnieniu od benzodiazepin. Objawy somatyczne mogą utrzymywać się nawet do kilku lat po zaprzestaniu przyjmowania BZD. Uważa się, że przewlekłe symptomy powstają w wyniku niezdolności receptorów GABA(bezodiazepinowych) do samoistnego powrotu do stanu normalnego, po ich zmodyfikowaniu przez benzodiazepiny w wyniku wieloletniego używania tych leków i rozwoju tolerancji. Nie ma jednoznacznych dowodów, że leki te uszkadzają nerwy. Żeby złagodzić nieprzyjemne doznania somatyczne, można włączyć karbamazepinę, propranolol, leki z gr. SSRI, czy przyjmowaną przez Pana pregabalinę.