W 2007 roku urodziłam córeczkę poprzez cesarskie cięcie. Po zabiegu zaczęły się moje problemy z endo

2 odpowiedzi
W 2007 roku urodziłam córeczkę poprzez cesarskie cięcie. Po zabiegu zaczęły się moje problemy z endometriozą. Miałam operacyjnie usuwane guzy endometrialne z jajnika i macicy.Myślałam że na tym się zakończy. Obecnie mam polipa endometrialnego na macicy i czeka mnie histeroskopia. Ponadto wykryto u mnie w faldach brzusznych kolejny guz endometrialny. Nie chcę co dwa trzy lata się operować.Czy są jakieś inne sposoby leczenia tego typu schorzeń ? Czy guz w powłokach brzusznych można wyleczyć lub zaleczyć w jakiś inny sposób?
Witam,
Jeśli zmiany są ropoznane jako endometrioza na podstawie badania histopatologicznego można wdrożyć leczenie hormonalne.
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Endometrioza w ranie pooperacyjnej jest następstwem operacji gdy dochodzi do przeniesienia endometrium do powłok brzusznych. Wówczas trzeba ją niestety usunąć operacyjnie. W przypadku rozsiania endometriozy w jamie miednicy może się okazać,że operacje nie dadzą rezultatu i takie zabiegowe leczenie należy wesprzeć i kontynuować a pomocą dienogestu -preparat Visanne (refundowany). Polip w jamie macicy, o którym Pani pisze to nie jest endometrioza.