Uzależnienie od opiatów, detoks.

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Kilka lat temu zachorowała na chorobę, która z racji bólu wymaga leczenia przeciwbólowymi lekami opioidowymi. Przez pierwszy rok byłam leczona oxycodonem (lek: oxycontin). Po roku ból był mniejszy i chciałam odstawić ten lek. Okazało się, że nie mogę bo się uzależniłam. Trafiłam na detoks, nasączyli mnie metadonem. Jak wyzerowali dawkę przeżyłam najgorsze 10dni w życiu. Później trafiłam na terapię zamknięta i po 20tyg wyszłam. Od tamtej pory raz w tyg chodzę do psychologa i raz w msc do psychiatry. Niestety choroba somatyczna się nasiliła i znowu konieczne były opiaty. Tym razem biorę buprenorfine (transtec i bunondol). Diagnoza jest taka - choroba będzie postępowała. Jednak ból jest czasem słabszy i wtedy chciałabym odstawić na ten czas opiaty, jednak tym razem znowu się uzależniłam. Zdaniem lekarza powinnam te leki przyjmować już zawsze, ale ja nie chcę, mam dopiero 27lat. Chcąc odstawić opiaty muszę trafić na detoks, ale boję się, że znowu dostanę metadon. W moim mieście nie prowadzi się substytucji buprenorfiną. Od roku leczę się też na depresję. Zażywam następujące leki: gabapentin (2700mg/doba), baclofen (30mg/doba), venlectine (150mg/doba), lerivon ( 30mg/doba), Neurotop Retard (600mg/doba), bunondol (1,2mg-1,6mg/doba), transtec (75mg). Tolerancja na opiaty rośnie. Chciałabym spytać czy jest inna substancja (poza metadonem), na której mogłabym odstawić buprenorfine? Sama w domu tego nie zrobię, a metadonu się boję. Chociaż mówią, że po metadonie objawy odstawienie mijają w okresie ok. tygodnia. A po buprenorfinie nawet ponad miesiąc (ja niestety zażywam ją juz dwa lata). Już nie wiem co jest gorsze. Pomóżcie, proszę.
W Pani sytuacji nie ma prostych i łatwych rozwiązań :-(, ale z wymienionego leczenia zamieniłbym venlectine na Dulsevia (duloksetyna )60mg która ma silniejsze działanie przeciwbólowe i udło mi się u pacjenta odstawić na tym tylko leku plastry Trastec. Poza tym można by rozważyć podmianę lub dołączenie do gabapentyny leku Pregabalin, który także działa przeciwbólowo. Ani Dulsevia ani pregabalin nie są opiatami.Mam nadzieję, że może to być pomocne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Nie podaje Pani nazwy choroby, z powodu której leczona Pani jest lekami przeciwbólowymi. Pytanie, które Pani zadała należy skierować do lekarza leczącego, który w razie potrzeby skoryguje farmakoterapię. Pozdrowienia.

Aby podjąć próbę zaradzenia, muszę prześledzić wszystkie dotychczasowe wyniki badań i podjęte leczenia. Proponuję zgłosić się z wynikami i opisami do mnie.

Witam.

Moim zdaniem trzeba ustalić czy zasadne jest podawanie opiatów w celu terapeutycznym. Jeśli ma Pani wątpliwości to radzę zasięgnąć drugiej opinii. Samo odstawianie tego typu substancji powinno odbywać się wyłącznie w ambulatoryjnych ośrodkach mających zezwolenie wojewody wydane na podstawie merytorycznej opinii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Pozdrawiam serdecznie

Skoro Ma Pani rozpoznaną chorobę nowotworową i depresję to sprawa wymaga większej uwagi. Nie jestem w stanie doradzić prostych rozwiązań. U ludzi z podobnymi problemami zwykle proponuję konsultację w którejś z klinik psychiatrycznych, gdzie można liczyć na kompleksową pomoc i konsultacje różnych specjalistów. Ośrodki akademickie są powołane do zajmowania się właśnie "trudnymi i skomplikowanymi" problemami zdrowotnymi.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.