Utrzymujący się kaszel mimo kuracji antybiotykowej. Co dalej?

1 odpowiedzi
Około 6 tygodni temu złapałem infekcję, prawdopodobnie grypa, objawy typowe dla grypy/przeziębienia, kaszel i katar, pierwsze 2 dni wysoka temperatury. Z uwagi na to że byłem na delegacji leczyłem się wyłącznie objawowo, lekami bez recepty. Pomogło ale kilka dni później nastąpił nawrót kaszlu który trwa do dzisiaj, mam ciągłe uczucie "czegoś" w gardle, odkasłuję bardzo często przezroczystą lekką wydzielinę (po przespanej nocy odkasływana wydzielina ma kolor ciemno zielony). Dodam że około 10 dni temu zakończyłem kurację antybiotykiem Klabion (10 dni) + Thicodin i Flukorta, niestety efekty antybiotyku były żadne a w najlepszym wypadku niewielkie. Lekarz odstawił też Loristę którą biorę na nadciśnienie z obawy że może wywoływać kaszel polekowy, niestety również bez efektu. Objawy utrzymują się. Dodam że kaszel nasila się po każdym posiłku i po piciu zimnych płynów. Co powinienem zrobić dalej?
Kaszel wynikający z nadreaktywności oskrzeli (a czasem i wyższych pięter układu oddechowego, nawet gardła) jest częstym problemem, jest on dośćdobrze opisany i zdefiniowany. Z moich obserwacji w mijającym sezonie jesienno-zimowym przeważały infekcje wirusowe po których kaszel ustępował dopiero po 4-8 tygodniach! Pomocne są wówczas: napar z siemienia lnianego, nebulizacje z soli fizjologicznej (a jeszcze lepiej z dodatkiem srebra), płukanie gardła szałwią lub rumiankiem, natomiast z klasycznych leków wybiera się zwykle N-acetylo cysteinę (np ACC) jeśli pozostaje problem gęstej wydzieliny lub uczucie przytoczonego dyskomfortu w gardle albo preparaty przeciwhistaminowe (zwykle przy suchym, męczącym kaszlu). Należy również wziąć pod uwagę możliwość grzybicy poantybiotykowej (konieczność przedłużonej probiotykoterapii, chociażby kiszone warzywa lub zioła). Oczywiście picie letnich płynów.