Utrzymujący się kaszel mimo kuracji antybiotykowej. Co dalej?

1 odpowiedzi
Około 6 tygodni temu złapałem infekcję, prawdopodobnie grypa, objawy typowe dla grypy/przeziębienia, kaszel i katar, pierwsze 2 dni wysoka temperatury. Z uwagi na to że byłem na delegacji leczyłem się wyłącznie objawowo, lekami bez recepty. Pomogło ale kilka dni później nastąpił nawrót kaszlu który trwa do dzisiaj, mam ciągłe uczucie "czegoś" w gardle, odkasłuję bardzo często przezroczystą lekką wydzielinę (po przespanej nocy odkasływana wydzielina ma kolor ciemno zielony). Dodam że około 10 dni temu zakończyłem kurację antybiotykiem Klabion (10 dni) + Thicodin i Flukorta, niestety efekty antybiotyku były żadne a w najlepszym wypadku niewielkie. Lekarz odstawił też Loristę którą biorę na nadciśnienie z obawy że może wywoływać kaszel polekowy, niestety również bez efektu. Objawy utrzymują się. Dodam że kaszel nasila się po każdym posiłku i po piciu zimnych płynów. Co powinienem zrobić dalej?
Kaszel wynikający z nadreaktywności oskrzeli (a czasem i wyższych pięter układu oddechowego, nawet gardła) jest częstym problemem, jest on dośćdobrze opisany i zdefiniowany. Z moich obserwacji w mijającym sezonie jesienno-zimowym przeważały infekcje wirusowe po których kaszel ustępował dopiero po 4-8 tygodniach! Pomocne są wówczas: napar z siemienia lnianego, nebulizacje z soli fizjologicznej (a jeszcze lepiej z dodatkiem srebra), płukanie gardła szałwią lub rumiankiem, natomiast z klasycznych leków wybiera się zwykle N-acetylo cysteinę (np ACC) jeśli pozostaje problem gęstej wydzieliny lub uczucie przytoczonego dyskomfortu w gardle albo preparaty przeciwhistaminowe (zwykle przy suchym, męczącym kaszlu). Należy również wziąć pod uwagę możliwość grzybicy poantybiotykowej (konieczność przedłużonej probiotykoterapii, chociażby kiszone warzywa lub zioła). Oczywiście picie letnich płynów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.