Usuwanie pieprzyków - tak, czy nie?

5 odpowiedzi
Od zawsze mam dużo pieprzyków na całym ciele (twarz, dłonie, nogi, ręce, nawet na uszach), które mam wrażenie że "rozsiewają" się i z wiekiem przybywa mi ich coraz więcej. Chciałabym usunąć kilka z nich - zwłaszcza tych na twarzy, ale obawiam się blizn i powikłań rakowych. Stale obserwuję pieprzyki i mają one regularne kształty, nie są "rozlane", czy poszarpane. Czasami wydaje mi się, że niektóre z nich mają przez krótki okres czasu ciemniejszy, prawie czarny środek, po czym to samo mija. Proszę o poradę, czy powinnam usuwać cokolwiek, a jeżeli tak, do jakiego specjalisty najlepiej się udać. Dziękuję.
Dzień dobry. Zajmuję się badaniem i w razie potrzeby usuwaniem "pieprzyków". Jest kilka zasad , z których najważniejsze to : 1. pozostawienie podejrzanej zmiany przynosi pacjentowi więcej szkody niż jej poprawne usunięcie 2. "When you doubt cut it out"- czyli masz wątpliwość ( kliniczną ) -wytnij. Po pobraniu materiał oddajemy do badania histopatologicznego , bo tylko takie może potwierdzić tzw stany przedinwazyjne. Nie wszystko musimy wycinać i badać,ale o tym decyduje lekarz.Czasem wystarczy po prostu usunąć laserem żeby było ładniej :). Należy pamiętać o fotoprotekcji , unikaniu nasłoneczniania bo po nim zmiany stają się ciemniejsze( większe gromadzenie barwnika).Zapraszam na wizytę-wykaz miejsc w profilu.Pozdrawiam

Witam, proszę umówić się na konsultację dermatologiczną połączoną z dermatoskopową oceną znamion pod kątem ich ewentualnej atypii. Pozdrawiam
Dzień dobry,
ilość znamion uwarunkowana jest genetycznie, ale regularnym opalaniem można spowodować ich wysiew, a także to, że są w okresie lata ciemniejsze. Przed jakimkolwiek usuwaniem doświadczony dermatolog powinien ocenić znamiona dermoskopem i dopiero wówczas zakwalifikować do usunięcia.
Zapraszam na badanie dermatoskopowe skóry. Wtedy będzie wiadomo, czy pieprzyki / znamiona są w porządku czy kwalifikują się do usunięcia.
Wskazana jest konsultacja dermatologa który oceni je w dermatoskopie - wtedy określi jaką metodą można jes usunąć