Usunięte zmiany barwnikowe

7 odpowiedzi
Dzień dobry . W maju 2017 roku usuwałam pieprzyki.Otrzymałam wynik Naevus pigmentosus dermalis. Excisio non radicalis.
Oraz Naevus pigmentosus dermalis.excisio radicalis. Proszę o uświadomienie mnie co to oznacza i czy powinnam coś z tym dalej robić. Z góry bardzo dziękuję.
Dzień dobry,
wyniki są dobre zmiany niezłośliwe ale w przypadku excisio non radicalis-oznacza to że zmiana nie została wycięta radykalnie, wskazana obserwacja tej okolicy gdyż może powstać w tym miejscu nowe znamię
w przypadku drugim zmiana została wycięta radykalnie.

pozdrawiam
Dr Szczęśniak

Witam,
miała Pani wycinane zmiany o charakterze łagodnym. Zmiany nie były usunięte radykalnie.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Naevus pigmentosus to łacińska nazwa łagodnego znamienia barwnikowego skóry. Jako takie nie ma potencjału do inwazji okolicznych tkanek lub przerzutowania czyli cech złośliwości. Z punktu widzenia onkologa nic pani nie grozi. Wymaga pani kontroli. Zmiana wycięta nieradykalnie może odrosnąć, ale może to stać się za bardzo długi czas. Nie zawsze jest to jednoznaczne z potrzebą poszerzenia marginesów, np. zmian na twarzy lub blisko dużych naczyń lub nerwów ruchowych, dlatego że ryzyko powikłań może przewyższać korzyść z wycięcia radykalnego znamienia.
Szanowna Pani, termin non radicalis oznacza nieradykalne (niecsłkowite) wycięcie zmiany, w tym przypadku znamienia barwnikowego. Można wyciąć bliznę (zradykalizować zabieg) lub obserwować. Decyzję powinien podjąć lekarz prowadzący na podstawie wszystkich danych klinicznych i histopatologicznych. Moja wypowiedź nie ma charakteru opinii lekarskiej, gdyż nie mogę ani Pani zbadać, ani przesnalizować dokumentacji medycznej.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Witam
Obie zmiany są łagodne - tłumaczenie to "znamię barwnikowe skórne, wycięcie nieradykalne" oraz "znamię barwnikowe skórne, wycięcie radykalne".
Wydaje się, że powinno się nieco szerzej wyciąć znamię, które było wycięte nieradykalnie - w tej chwili wiąże się to z wycięciem blizny.
Pozdrawiam
Witam Panią, 1. znamię barwnikowe skóry wycięcie całkowite, 2. znamię barwnikowe skóry wycięcie niecałkowite. Należy ocenić jek wyglada miejsce po wycięciu 2. zmiany- najlepiej u chirurga który to wykonał lub dermatologa, wskazane byłoby nieco szersze wycięcie blizny - do oceny miejscowej, trudno wydawać opinię nie widząc Pani ani dokumentacji medycznej. Pozdrawiam. Tomasz Ciąćka
Powyższy opis wskazuje na niepełne wycięcie jednego ze znamion. Proszę się zgłosić do chirurga który wykonywał zabieg w celu ustalenia dalszego postępowania. Stan miejscowy obecnie będzie decydujący co do postępowania zachowawczego lub dalszego operacyjnego.