usunięcie pozostawionych korzeni

7 odpowiedzi
Witam, moim problemem jest dolna siódemka - stomatolog próbował usunąć ją ponad rok temu, niestety ząb był zniszczony i stomatolog pozostawił korzenie po długim ''szarpaniu'' (praktycznie zabieg był odczuwalny - znieczulenie słabo działało) przerwał zabieg, przepisał antybiotyk Clindamycin 600 mg, i skierowanie do poradni chirurgi szczękowo-twarzowej. Niestety oczekiwałem na termin, tam nie uzyskałem pomocy tylko zostałem skierowany do chirurga stomatologa - korzenie porosły dziąsłem, i parę dni przed wizytą u chirurga stomatologa ząb zaczął bardzo boleć - chirurg nie usunął korzeni tylko przepisał jeszcze raz ten sam antybiotyk, i zalecił zrobienie zdjęcia panoramicznego. Niestety miałem też w między czasie do leczenia 3 inne zeby, trochę czasu upłynęło a ja do dzisiaj z tym chodzę. Czy jest możliwe, że po tym długim czasie z tej ''rany'' wyrzynają mi się resztki zęba? z boku widać , że wystaje kawałek zęba - mam pytanie czy to normalne? czy możliwe, że zostały odłamki zęba i po tym czasie ''wychodzą''? czy grozi to powikłaniami? nie chcę kolejnego stanu zapalnego, mam jeszcze górną piątkę do usunięcia - ząb jest otwarty, nie wiem którym najlepiej się zająć w pierwszej kolejności.
Dzień dobry,

Jeśli chodzi o pozostawione korzenie to ich los może być różny; mogą "wychodzić", resorbować się, zrastać z kością, powodować stan zapalny lub być bezobjawowe. Trzeba obejrzeć jak to wygląda i zrobić zdjęcie i dopiero wtedy można zdecydować, którym zębem zająć się w pierwszej kolejności.

Pozdrawiam, Michał Jonasz

Tak to normalne ze mogą byc widoczne resztki korzeni, napewno zaś same nie " wyjdą". Oczywiście trzeba je usunąć jak najszybciej by nie nawrócił stan zapalny. Dobrze jest mieć rtg zeba ponieważ ważne by lekarz widział na jakiej wysokości złamał je poprzedni stomatolog. Lepiej zacząć od zeba który już dawał objawy stanów zapalnych.
Szanowna Pani,
Zapraszam na konsultację. Na podstawie wywiadu i badania zapalnujemy dalsze postępowanie
i ewentualnie ustalimy terminu zabiegu.
Pozdrawiam
Sz.P. dziękuję za kontakt. Z tego co Pan opisuje faktycznie może tak być, że pozostawione korzenie zęba zaczynają przebijać się przez dziąsło i to niestety może grozić pojawieniem się ponownie stanu zapalnego. Proponuję wizytę u chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego i jak najszybsze usunięcie pozostawionych korzeni zęba. W razie wątpliwości proszę o kontakt z naszą placówką - Nowadent.
Pozdrawiam M. Nowiński
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, pozostawione korzenie powinno się usunąć, gdyż jest to ognisko zakażenia zawierające w sobie liczne zjadliwe bakterie-istnieje potencjalne ryzyko powstania zakażenia w innych tkankach i narządach organizmu, z sepsą włącznie. Rtg jest potrzebne. Pozostawione korzenie niestety nie "wyjdą same". Pozdrawiam. Damian Dudek
Witam... Zapraszam do gabinetu????. Wszystko wytlumacze
witam, wszystko zależy od sytuacji klinicznej, którą stwierdzi lekarz na podstawie wykonanego badania klinicznego i radiologicznego - jeśli w okolicy pozostawionych korzeni lub ich fragmentów stwierdza się obecność stanu zapalnego, może to grozić rozmaitymi powikłaniami zapalnymi. W związku z tym najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wizyta mająca na celu likwidację źródeł infekcji obecnych w jamie ustnej, do których zaliczyć można wyżej wymienione korzenie resztkowe, bądź ząb, kwalifikujący się do usunięcia, o którym również mowa jest w tej wiadomości