usunięcie laserowo

3 odpowiedzi
Witam.Używałem kilka razy condyline na kłeciny kończyste po konsultacji dermatologicznej niestety niektóre nie chcą zejść.Jeśli nadal nie zejdą to polecono mi usuniecie ich laserowo.czy mam dalej stosować ten preparat,czy usunąć je laserowo???? Czy jest możliwość usunięcia tego laserowo u Pana/Pani i w jakiej cenie? Z góry dziękuje za odpowiedz
Witam Pana

Niestety nie usuwam kłykcin, ale polecam Klinikę Proderma przy ul.Wyłom 16. Cena zależna jest od ilości zmian.

Pozdrawiam!

Dr ARW

Szanowny Panie,

Kłykciny kończyste, czyli brodawki wirusowe HPV są zakażeniem przenoszonym drogą płciową. By nie prowadzić do nawrotowego zakażenia ważne jest by wszyscy partnerzy (z ostatnich 6 miesięcy) byli zbadani i w razie potrzeby leczeni.

Condyline jest jednym ze środków służących do ich usuwania, o wysokiej skuteczności. Preparatami o zbliżonej skuteczności mogą być Aldara czy Veregen - te są jednak mniej komfortowe w stosowaniu.

Kłykciny można usunąć także za pomocą kriochirurgii, która nie powoduje uwolnienia oparów wirusa w przeciwieństwie do elektrokoagulacji i ablacji laserowej. Obie wymienione metody są skuteczne w fizycznym niszczeniu niektórych zmian skórnych, jednak odparowanie brodawek z ich pomocą, pomimo funkcjonującego wyciągu dymu chirurgicznego, zarówno dla Pana jak i dla całego personelu pracującego w pomieszczeniu stwarza ryzyko rozwoju (w zasadzie niepozbywalnych) brodawczaków zatok obocznych nosa, gardła, krtani, a więc pośrednio ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego (ablacja laserowa w większym stopniu niż elektrokoagulacja). Takie procedury mogłyby być realizowane jedynie przez właściwie zabezpieczony personel w pomieszczeniach wyposażonych w laminarny przepływ powietrza, a więc wysokospecjalistycznych szpitalnych salach operacyjnych. Z tego względu polecam omijać szerokim łukiem specjalistów proponujących odparowanie laserowe kłykcin kończystych, ponieważ taka propozycja świadczy o nieumiejętności właściwej kwalifikacji do zabiegu i wiązać się może dla Pana z poważnymi następstwami zdrowotnymi.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dzień dobry, na pytanie odnoście wyboru sposobu leczenia nie jestem w stanie odpowiedzieć bez obejrzenia zmian. W moim gabinecie oferuję zabieg mrożenia ciekłym azotem- który jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla Pacjenta niż zabieg laserowy. Koszt zabiegu jest uzależniony od liczby, wielkości zmian i ich lokalizacji. Zapraszam na wizytę- po obejrzeniu zmian odpowiem na wszystkie pytania. Pozdrawiam serdecznie :) OJ