Urojenie mamy

2 odpowiedzi
Witam, od pewnego czasu zauważyłam ze moja mama 60 lat opowiada dziwne historie najczęściej związane z jej rzeczami osobistymi ( ze ktos włamuje sie do domu zabiera jej ciuchy a później ona jedzie do "taniej odzieży " i tam właśnie sa jej ubrania) jeździ oczywiście tam na prawdę ale to nie jej przecież rzeczy. Albo wmawia ze to właśnie twoja bluzka tam była. Kiedy mówimy ze to nie prawda wybucha płaczem ze nikt jej nie wierzy. Chciałabym jej bardzo pomoc ale nie wiem co robić. Na pewno nie pójdzie z tym do lekarza ( bo przecież nie widzi problemu) bede wdzięczna za każda wskazówkę. Dodam ze moze to mieć związek z opuszczenie przez mnie i mojego brata domu. Ja wyszłam za mąż brat wyjechał na studia. Mama mieszka teraz sama z tata.
Witam, skoro mama nie widzi problemu i nie chce iść do psychiatry- to należy zastanowić się na ile powyższe zaburzenia destabilizują jej funkcjonowanie i czy faktycznie interwencja medyczna jest konieczna. Jeśli tak, to nadzieja w lekarzu rodzinnym, lekarzu POZ, pod którego opieką się znajduje, może on jej zasugeruje, że stan psychiczny wymaga leczenia specjalistycznego, ale mama musi wyrazić na to zgodę. Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego stanowi, że leczyć kogoś bez jego zgody można wyłącznie w sytuacji, jeśli zagraża sobie lub otoczeniu, a z listu nie wynika, aby te przesłanki były spełnione. Pozdrawiam.

Objaw który Pani opisuje u mamy to urojenia. Trudno ustalić przyczyny i leczenie bez wizyty u lekarza. Takie objawy towarzyszą wielu zespołom chorobowym, m.in. paranoi, otępieniom, rozmaitym zaburzeniom organicznym. Konieczne jest ustalenie ewentualnych objawów towarzyszących i prześledzenie przebiegu choroby. Zwykle do opanowania objawów konieczna jest farmakoterapia. Zachęcam do namówienia mamy na wizytę u psychiatry.