Uraz stawu skokowego

9 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem miesiąc po przebytym urazie stawu skokowego. Na USG wyszły następujące rzeczy: więzadło skokowo-strzałkowe przednie z objawami przebytego uszkodzenia, awulsyjnego złamania, z oderwaniem fragmentu kostnego dł. 3,5 mm od kości skokowej. Cechy uszkodzenia więzadła piętowo-strzałkowego oraz więzadła skokowo-strzałkowego tylnego tak jak w zerwaniu II/III stopnia z towarzyszącą niestabilnością boczną podczas prób dynamicznych. Płaskoskopie poprzeczne.
Co w takiej sytuacji? Czy grozi mi operacja? W jaki sposób ją póki co rehabiltować?
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam.
Zalecam zgłoszenie się do ortopedy celem oceny klinicznej przede wszystkim

Przede wszystkim najważniejsze są objawy, czyli czy jest jakiś problem z tym stawem ? Jeśli jest uczucie niestabilności to wtedy warto rozważyć wizytę ortopedyczną.
Dzień dobry,
niestety konieczne byłoby skonsultowanie sprawy na żywo, w gabinecie. W takiej sytuacji ważne jest badanie ortopedyczne oraz dokładny wywiad. Nie wygląda to jednak z samego opisu zbyt dobrze. Kompleks więzadłowy boczny stawu skokowego (jego uszkodzenie, zaburzenia funkcji) jest najczęściej odpowiedzialny za przewlekłą niestabilność tego stawu. W celu ustalenia planu leczenia koniecznie trzeba kończynę zobaczyć, zbadać.
serdecznie pozdrawiam i zapraszam
kończyna powinna być unieruchomiona (gips, orteza) w oczekiwaniu na zabieg plastyki więzadłowej. Leki przeciwzakrzepowe.
Dzień dobry!

Podstawowa strategia postępowania w takich przypadkach to czasowe unieruchomienie uszkodzonego stawu i rozpoczęcie ćwiczeń w okresie, gdy ból i obrzęk pourazowy się zmniejszają na tyle, że ćwiczenia są możliwe do wykonania. Im większe uszkodzenie więzadeł i obrzęk, tym dłuższy wymagany okres ich ochrony, czyli dozwolone są ćwiczenia nie powtarzające mechanizmu uszkodzenia. W następnym etapie włącza się ćwiczenia trudniejsze, w pełnym zakresie ruchomości uszkodzonego stawu i rozpoczyna się powrót do aktywności.

Klasycznie - wskazaniem do operacyjnej rekonstrukcji więzadeł jest objawowa niestabilność stawu skokowego, która utrzymuje się pomimo intensywnej rehabilitacji.

Istnieje także drugi sposób podejścia do tego tematu: operacje w trybie "ostrym" - naprawy świeżo po uszkodzeniu.

Należy pamiętać, że po operacji konieczny jest okres gojenia oraz rehabilitacji.

O tym jak dokładnie postępować w Pani przypadku zdecydować można - jak zawsze - po osobistym zbadaniu. Decyzję podejmuje się po rozmowie z pacjentem, badaniu ortopedycznym i ocenie badań obrazowych.

Zapraszam. Chętnie pomogę.
W razie konieczności leczenia operacyjnego - służę pomocą.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowna Pani,
Przebyła Pani duży uraz skrętny stawu skokowego z uszkodzeniem (przynajmniej wg opisu) wszystkich więzadeł kompleksu bocznego stawu skokowego. Sposób leczenia zależy od Pani trybu życia. Zawodowego sportowca z takimi objawami kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Z pewnością miesiąc po urazie jest za późno na taką decyzję, niemniej jednak sugerowałbym unieruchomienie stawu skokowego. Co do zagrożeń - pourazową niestabilność stawu skokowego trzeba niestety brać pod uwagę.
pozdrawiam serdecznie,
P.Kołodziejski
Diagnoza lekarska możliwa jest jedynie po zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta oraz po analizie badań dodatkowych.
w początkowym okresie stosuje się ortezę stabilizującą, rehabilitacje, ćwiczenia wzmacniające. w przypadku przewlekłych dolegliwości przez kilka miesięcy można wykonać rezonans magnetyczny i rozważać leczenie operacyjne
Witam,
leczenie w zależności od wieku pacjenta, pracy i oczekiwań. Moim zdaniem, jeśli jest to świeży uraz u osoby młodej to wymaga raczej zabiegu operacyjnego.