Uraz stawu kolanowego - interpretacja wyników badań.

3 odpowiedzi
WITAM!Proszę o wyjaśnienie opisu badania i polecenie co mam dalej zrobić z tym urazem?
Wiek pacjenta 17 lat.
Badanie MR stawu kolanowego P bez kontrastu :2014-10-27.
Zaznaczone zmiany obrzękowe w nasadzie bliższej kości piszczelowej. Poza tym uwidocznienie struktury kostne i chrząstka stawowa zmian nie wykazują. Łąkotki zmian nie wykazują. Więzadło krzyżowe przednie w wykonanym badaniu niewidoczne na całej długości – stan po przebytym urazie z przerwaniem jego ciągłości. Poza ty map arat więzadłowy stawu kolanowego o zachowanej ciągłości zmian nie wykazuje. Nie stwierdza się obecności zwieszonej ilości płynu w jamie stawu. Ciało Hoffy niezmienione. Niewielka ilość wysięku w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Poza tym nie stwierdza się obecności nieprawidłowych zmian w obrębie dołu podkolanowego.

Badanie MR stawu kolanowego P bez kontrastu: 2016-01-22.
Fizjologiczna ilość płynu w jamie stawowej. Sygnał ze struktury kostnych prawidłowy. Łąkotki bez zmian urazowych. Dyskretne, linijne zmiany przeciążeniowe w rogach tylnych obu łąkotek. Stan po zerwaniu ACL,fragment widoczny dolnej części. Cechy przedniego podwichnięcia kości piszczelowej-PCL kastowo zagięte. LCL I MCL bez uchwytnych zmian pourazowych. Chrząstki stawowe o prawidłowej grubości, gładkich obrysach, bez ubytków. Rzepka symetrycznie ustawiona. Troczki rzepki o zachowanej ciągłości. Struktury dołu podkolanowego w MR bez zmian
Witam!

Badania rezonansu magnetycznego są jednoznaczne - doszło u Pana do całkowitego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. U osób młodych, zazwyczaj aktywnych fizycznie, jest to wskazanie do działania operacyjnego, mianowicie do rekonstrukcji tego więzadła (w dzisiejszych czasach wykonywanego zawsze artroskopowo)
Niestabilność przewlekła, czyli długo trwająca, powoduje szybszy rozwój zmian zwyrodnieniowych stawu, które upośledzą jego funkcję i będą powodować dolegliwości bólowe i pewien stopień niepełnosprawności.

W przytoczonych badaniach MR opisywane jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Zwykle takie zmiany wymagają leczenia operacyjnego. Pełnej oceny mogę dokonać dopiero po osobistym zbadaniu i ocenie zmian w badaniach.
Witam!
Opis typowo ukazuje zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. W pierwszym rezonansie dodatkowo występują pourazowe obrzęki WKP. W drugim pojawiają się ponadto zmiany związane z przewlekłym uszkodzeniem tego więzadła i niestabilnością stawu kolanowego.
W tym przypadku wymagana jest artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Wymaga to konsultacji u lekarza ortopedy.