uraz , rok po rekonstrukcji ACL kolana

7 odpowiedzi
Witam,
w czerwcu 2014 miałam artroskopie, w styczniu 2015 rekonstrukcje ACL kolana. Wszystko przebiegało prawidłowo: zabiegi, rehabilitacja, ćwiczenia własne. Od początku września stopniowo wracałam do sportu. Szło mi podręcznikowo!! :) 14 października podczas SPACERU źle stanęłam na nogę: coś chrupnęło, Ból podobny do pierwszego razu jak skręciłam kolano, ale znacznie mniejszy. Teraz z kolanem robię wszystko (wyginam, macham, zginam - bez bólu) tylko nie mogę wyprostować ;( brakuje mi ze 4 cm od kolana do podłogi (do pełnego wyprostu) wtedy boli mnie od wewnętrznej strony kolana. Uczucie jest jakby mi się łękotka podwinęła i blokowała. Wiem, że muszę iść do lekarza ale strasznie się boję, że mogę mieć racje i czeka mnie znowu zabieg ;(
Proszę napisać co Pan o tym sądzi (mam nadzieję, że jestem w błędzie)
Witam,
niewiem co zostało wykonane podczas pierwszej artroskopii ( czy łąkotka przysrodkowa była uszkodzona i zeszyta, usunięta czy była nieuszkodzona). Chrupnięcie w stawie i brak pełnego wyprostu może świadczyć o uszkodzeniu łąkotki ale powinno być też ograniczenie zgięcia. Jeśli w stawie jest wysięk to może dawać podobne objawy. Proszę zobaczyć czy nie ma problemu z pełnym zgięciem. Jeśli do dzisiaj (25.10) nie ma poprawy to powinien zobaczyć to lekarz. Jeśli staw jest zablokowany należy w miarę pilnie usunąć część uszkodzonej łąkotki lub ją zeszyć.
Pozdrawiam

W Tym przypadku odpowiedzi udzieliła sobie Pani sama. Brak wyprostu stawu kolanowego wymaga wizyty u ortopedy. Trudno od tego uciec
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Jest mało niestety wiadomości w temacie. Jak może Pani przyjść na konsultacje, to wtedy będzie pełne badanie i mogę po nim określić co jest z Pani stawem kolanowy.

Pozdrawiam,
Andrzej Niemczyk
Witam.
Trzask słyszalny w trakcie nabawienia się urazu może świadczyć o uszkodzeniu łąkotki, jak również, o uszkodzeniu struktur więzadłowych. Oceny, która struktura anatomiczna uległa uszkodzeniu dokonuje się podczas konsultacji, na podstawie szczegółowego wywiadu oraz przeprowadzeniu testów funkcjonalnych. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Odnosząc się do konkretnie opisanego przez Panią przypadku - na podstawie samego opisu (bez dokładnego badania) nie jestem w stanie stwierdzić, czy etiologia problemu z wyprostem kolana jest wynikiem uszkodzenia łąkotki, więzadła pobocznego czy może po prostu jest rezultatem wzmożonego napięcia mięśniowego w obrębie mięśni prostowników stawu kolanowego. Proszę natomiast pamiętać, że jeśli na podstawie przeprowadzonego badania potwierdziły by się Pani przypuszczenia dotyczące uszkodzenia łąkotki - to w zależności od stopnia uszkodzenia można tę dolegliwość leczyć zachowawczo (rehabilitacja). Ewentualnie zapraszam do siebie na badanie diagnostyczne.
Witam,
Moim zdaniem podczas chodu musiala Pani niefortunnie stanąć i doszlo do przemieszczenia albo piszczeli albo strzałki. Co skutkuje nieprawidłową biomechaniką stawu i pojawia się ból. Oczywiście powodow może być miliony, dlatego warto aby Pani się udała do fizjoterapeuty który by Panią zbadał manualnie.
Badanie ze strony fizjoterapeuty to jedno, a badanie przez lekarza, USG to drugie. Warto wykonać obie rzeczy.
Pozdrawiam :)
Witam. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy wykonać najprościej badanie USG oraz wymagane testy kliniczne. Dopiero wtedy można podjąć dalsze kroki odnośnie leczenia. Proszę pamiętać , że na funkcjonowanie kolana ma wpływ biomechanika całego ciała i pewne funkcjonujące łańcuchy napięciowe, więc jeżeli po poprzednim urazie nie została ona ,,naprawiona" to istnieje prawdopodobieństwo w przyszłości kolejnych urazów. pozdrawiam
Witam,
Uważam, że warto skorzystać z terapii manualnej i rozluźniania powięziowego zanim lekarz skieruje Panią na kolejny zabieg.