uraz, rok po rekonstrukcji ACL kolana

7 odpowiedzi
Witam,
w czerwcu 2014 miałam artroskopie, w styczniu 2015 rekonstrukcje ACL kolana. Wszystko przebiegało prawidłowo: zabiegi, rehabilitacja, ćwiczenia własne. Od początku września stopniowo wracałam do sportu. Szło mi podręcznikowo!! :) 14 października podczas SPACERU źle stanęłam na nogę: coś chrupnęło, Ból podobny do pierwszego razu jak skręciłam kolano, ale znacznie mniejszy. Teraz z kolanem robię wszystko (wyginam, macham, prostuje - bez bólu) tylko nie mogę wyprostować ;( brakuje mi ze 4 cm od kolana do podłogi (do pełnego wyprostu) wtedy boli mnie od wewnętrznej strony kolana. Uczucie jest jakby mi się łękotka podwinęła i blokowała. Wiem, że muszę iść do lekarza ale strasznie się boję, że mogę mieć racje i czeka mnie znowu zabieg ;(
Proszę napisać co Pan o tym sądzi (mam nadzieję, że jestem w błędzie)
Jeżeli ma Pani deficyt wyprostu - to nie jest to dobry objaw. Proponuję szczegółowe badanie fizykalne + ew. USG / MRI. I na tej podstawie podjęcie decyzji dalszego leczenia. Niestety z niewykluczonym leczeniem operacyjnym

Raczej nie jest Pan w błędzie. Konieczna jest wizyta u ortopedy.
Witam. Skoro ograniczenie wyprostu nie ustąpiło przez miesiąc, jest kilka możliwości. 1. Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej, 2. Naderwanie więzadła pobocznego piszczelowego, 3. Naciągnięcie mięśni przywodzicieli uda, 4. Uszkodzenie gęsiej stopki, 5. Zaburzenie toru rzepki. Wiem, że sporo tych możliwości, ale proszę nie wpadać w panikę, ze względu na ilość. W większości wypadków to mało poważne epizody, stosunkowo łatwe do wyleczenia. Jaki jest rzeczywisty problem, można ustalić wykonując testy czynnościowe. De facto kilka z tych testów jest jednocześnie formą terapii. Jeżeli testy czynnościowe nie przyniosą odpowiedzi, odsyłam na bardziej szczegółową diagnostykę. W razie dodatkowych pytań proszę o telefon. Jeżeli nie odbiorę, oddzwonię. Pozdrawiam. Arnold Górka
Dzień dobry,
objawy wskazują na dolegliwości w obrębie łąkotki, jednak potrzeba jest diagnostyka i wykonanie kilku testów. Zapraszam Panią do mnie na diagnostykę do Centrum Przygotowania Sportowego High Level Center ul. Czyżewska 7.
Pozdrawiam
Basia
Szanowna Pani,
obawiam się, że ciężko mi będzie wyprowadzić Panią "z błędu", ponieważ zaistniała sytuacja oraz aktualne objawy wskazują na uszkodzenie łąkotki i ograniczenie przez nią wyprostu (tzw. "wolne ciało stawowe").
Oczywiście dla potwierdzenia niezbędne jest badanie kliniczne, wykonanie kilku testów i wtedy wszystko powinno być jasne.
Mam dla Pani dobrą i złą wiadomość. Jaka jest ZŁA?
Jest to zapewne problem wewnątrzstawowy, polegający na zniszczeniu elementów stawu.
DOBRA wiadomość?
Zazwyczaj w niepełnym rozerwaniu łąkotki nie zalecam leczenia operacyjnego, a jedynie fachową i kompleksową rehabilitację.

Pozostaję do dyspozycji,
Gabinet MediFit Marcin Ciesielski
Dzień dobry, sądząc po opisie i Pańskich odczuciach, może mieć Pan racje i warto zdecydować sie na wizyte u lekarza. Nawet mimo strachu. Nie mniej więcej mógł bym powiedzieć po spotkaniu, konsultacji oraz wstępnej terapii. Jej efekt potwierdził by lub nie Pana przypuszczenia.
Pozdrawiam Marcin
Jeżeli badania nie potwierdziłyby nowego/ponownego urazu w stosunku do stanu sprzed tegoż wydarzenia, to zapewne doszło do zablokowania w kolanie (co z Pani opisu bardzo prawdopodobne). Poprzez rehabilitację/terapię manualną powinno dać się staw uruchomić.