Uraz kolana prawego , ACL

4 odpowiedzi
Witam mam pytanie odnośnie uszkodzeń kolana czy operacja ACL jest konieczna?? Badanie MR wykazało :
-uszkodzenie wiazadła krzyżowego przedniego z zerwaniem ciągłości i poziomym ustawieniem części środkowo-dytalnej
-PCL łukowato uniesione ku górze.
-W zakresie rogu tylnego łakotki przyśrodkowej oraz na pograniczu z trzonem widoczne sa nie wielkie szczeliny , pęknięcia, ponadto w obrebie tego rogu stwierdza sie strefy podwyzszonego sygnału o charakterze zmian pourazowych- cechy stłuczenia
Innych zmian w zakresie obu łąkotek , aparatu wiązadłowego , struktur kostnych i miesniowych kolana prawego nie wykazano.
Decyzja o rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (jak i każdego innego zabiegu) należy do pacjenta. Więzadło krzyżowe przednie odpowiada za stabilność stawu kolanowego, ale nie jest jedynym stabilizatorem. Brak ACL może prowadzić do podwichnieć stawu kolanowego, jego niestabilności, do szybszych zmian zwyrodnieniowo - degeneracyjnych stawu kolanowego. Sugeruję rozważyc rekonstrukcję ACL - za i przeciw powinienien Pan/i rozważyć z lekarzem ortopedą. Pozdrawiam

Operacja ortopedyczna jest wskazana jeśli istnieje deficyt funkcji stawu kolanowego. To prowadzący lekarz po zbadaniu uszkodzonego stawu wraz z pacjentem mogą ustalić program dalszego leczenia. Jeśli nie brakuje żadnej funkcji kolana oraz nie występują dolegliwości to trudno mówić o konieczności leczenia operacyjnego .
Witam. Niestety na podstawie samego badania MRI nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy zabieg operacyjny jest konieczny. Należy zbadać kolano i dopiero można sie wypowiedzieć .
witam, proszę przedzwonic jutro po 18 i porozmawiamy, nr pan znajdziw na str intwrnetowej gabinetu niestety tu nie moge umiescic. pozdrawiam Jan Kurnatowski