Uraz kolana- potrzeba bedzie artroskopia?

3 odpowiedzi
Witam. Ostatnio robiłam rezonans magnetyczny lewego kolana, w którym wyszły następujące wyniki; Więzadła krzyżowe przednie i tylne, pobocznie strzałkowe oraz więzadło rzepkowe i ścięgno mięśnia czworogłowego prawidłowe w badaniu MR. Więzadło poboczne piszczelowe w przedniej części o podwyższonym sygnale z cechami naderwania. Obrzęk tkanek miękkich w okolicy przyśrodkowej kolana. Łąkotka boczna bez cech uszkodzenia o prawidłowym sygnale i położeniu. Łąkotka przyśrodkowa w zakresie rogu tylnego i części pośredniej wskazuje nieprawidłowy podwyższony sygnał w obrazach T1 i T2 zal wskazujący na szczelinę pęknięcia bez przemieszczenia. Chrząstka na powierzchniach stawowych zachowana prawidłowo. Ciało tłuszczowe Hoffy o prawidłowej wielkości, położeniu i sygnale. Ogniska podwyższonego sygnału szpiku kostnego z zakresu warstwy podchrzęstnej kłykci bocznych k piszczelowej i udowej. Poza tym sygnał szpiku kostnego w zakresie struktur stawu kolanowego zachowany prawidłowo. W jamie stwu kolanowego widoczna fizjologiczna ilość wodnego płynu. Struktury dołu podkolanowego bez zmian patologicznych. Od urazu minął ponad miesiąc, a kolano bardzo boli podczas zginania, co jest prawie niewykonalne. Byłam z tym kolanem u dwóch specjalistów, którzy twierdzą, iż w moim wieku łąkotka powinna sama sie zrosnąć, a ja nie wiem, czy to prawa, czy też nie. Bedzie potrzebna artroskopia w tym przypadku, czy lekarze mówią prawdę? Prosze o szybką odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!
Należy spróbować zachowawczo. Nie należy sie spieszyć artroskopia. Decyduje badanie kliniczne.

Dobry Wieczór,
Bardzo możliwe, ale bez badania fizykalne i zapoznania się z wynikiem MRI ni mogę tego powiedzieć w stu procentach.
Pozdrawiam.
Nie wiem ile ma Pani lat :) Opis nie uwzględnia tego, jak wygląda uszkodzenie. Ale, jeżeli utrzymują się dolegliwości, a NMR potwierdza uszkodzenie łąkotki to należy rozważyć artroskopię. Pozdrawiam