Uporczywy stres, powodujący ścisk w żołądku

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Moja dziewczyna się bardzo stresuje. Np. przed weselem znajomych się zaczęła stresować. Podczas imprezy nie mogła jeść, żołądek ściśnięty. Niestety, sama nie wie dlaczego tak jest. Stara się myśleć o tym pozytywnie, jednak samo z siebie wychodzi że nie może jeść, wymioty, biegunka. Podejrzewa, że ma taki lęk przed nowymi osobami, wtedy zaczyna się stres itd. Nawet jadąc razem na wycieczkę czy urlop, ona nadal się stresowała. Jesteśmy ze sobą dłuższy czas więc to nie na pewno stres przede mną, tylko chce dobrze wypaść przed moimi znajomymi i tym się to obawia. Nie wiem jak jej pomoc, co mowic, co zaradzić ...
Dzień dobry,
w takiej sytuacji ważne jest, by Pan w żaden sposób nie naciskał na dziewczynę, tak żeby czuła się akceptowana taka, jaka na ten moment jest. Jeśli jakieś wydarzenie jest dla niej zbyt stresujące, nie nakłaniać do udziału w nim. Jeśli będzie chciała rozmawiać o tym problemie, słuchać i starać się zrozumieć. Natomiast jest to roblem który tak naprawdę ona sama musi rozwiązać. Jeśli sama sobie z tym nie radzi, pomocna będzie psychoterapia. Także Pan, jeśli Pan również stresuje się tą sytuacją, może skorzystać z pomocy psychoterapeuty, aby lepiej umieć pomóc dziewczynie.
Pozdrawiam

Justyna Wojciechowska

Dzień dobry, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą i szczerej rozmowy. Tylko w ten sposób można będzie zdiagnozować trudności i określić możliwość pomocy. Dobrze byłoby aby Pan wspierał dziewczynę i zachęcał do kontaktu z profesjonalistą.
Dzień dobry Panu, objawy które opisuje Pan w pytaniu, być może świadczą o fobii społecznej połączonej z nerwicą żołądka i jelit. Należy udać się do psychologa po trafną diagnozę, oraz rozpocząć terapię, połączoną być może z farmakoterapią (wizyta u Psychiatry). Zapraszam do mojego gabinetu, zaburzenia lękowe dość dobrze reagują na techniki Terapii Poznawczo-behawioralnej w której to nurcie pracuję.

Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Tak na prawdę Pana możliwości w zakresie pomocy dziewczynie są bardzo ograniczone. Może Pan być przy Niej, rozmawiać na temat tego, co czuje, co się z Nią dzieje. Myślę jednak, że dobrym wsparciem będzie rozmowa na temat pomocy specjalisty. Wydaje mi się, że wsparcie psychoterapeuty może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiam
Szanowny Panie,

Pana dziewczyna z pewnością czuje od Pana dużo wsparcia. To godne podziwu, że szuka Pan dla niej pomocy i stara się jej pomóc w najlepszy możliwy sposób.
Sugeruję rozmowę z dziewczyną na temat skorzystania z porady psychologa - psychoterapeuty oraz konsultację z lekarzem psychiatrą. Psychiatra dokona oceny, czy konieczne jest drożenie farmakoterapii czy sama psychoterapia wystarczy. Terapeuta natomiast wraz z dziewczyną zbada przyczyny pojawiającego się stresu i napięcia, pomoże jej w lepszym zrozumieniu emocji oraz w opracowaniu strategii bardziej efektywnego radzenia sobie z nimi w przyszłości.
Życzę Państwu powodzenia i spokoju.
Witam Pana
Proszę zaproponować dziewczynie spotkanie z psychologiem psychoterapeutą behawioralno-poznawczym. Z tego co Pan opisał mam przypuszczenie, że chodzi o lęk społeczny. Można sobie z tym poradzić. Proszę nie zwlekać
Trzymam kciuki i życzę powodzenia